Premier: liczę, że polski biznes będzie bardziej nasycony polską nauką

  • PAP
opublikowano: 11-10-2019, 15:46

Liczę, że polski biznes będzie bardziej nasycony polską nauką, a polskie uczelnie będą bardziej probiznesowe, otwarte na świat przedsiębiorców - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

"Żeby się wyrwać ku tym najwyżej rozwiniętym państwom, niezwykle ważna jest polska nauka, polskie uczelnie i to, jak ona będzie potrafiła być częścią polskiego krwiobiegu gospodarczo-finansowo-społecznego" - powiedział Morawiecki na spotkaniu ze studentami UMCS. Jego zdaniem im lepiej te "ogniwa łańcucha ze sobą powiążemy", tym szybciej dogonimy Zachód m.in. pod względem wysokości wynagrodzeń.

"Liczę na to, że polski biznes będzie bardziej nasycony polską nauką, ale polska nauka, polskie uczelnie, że będą bardziej probiznesowe, jak najbardziej otwarte na świat przedsiębiorców" - zaznaczył premier.

Wspomniał o niemieckich instytutach Fraunhofera, gdzie - jak mówił - realizuje się unikalna wartość - umiejętność użycia najnowszych rozwiązań naukowych w zastosowaniach komercyjnych. To dlatego - według niego - w państwach takich jak Niemcy mogą być realizowane wyższe marże. "A my musimy biec jak te (...) chomiki" - zobrazował premier. I dodał, że chomik wbiega na kołowrotek, wydaje mu się, że szybko biegnie, ale jednak stoi w miejscu.

Według niego choć w Polsce ciężko pracujemy, to m.in. na skutek monopolizacji nowych technologii, własności intelektualnej, istnienia rajów podatkowych, "znaczna część z tej marży realizowana jest gdzieś indziej. Tam jest to perpetuum mobile, wyższe marże, lepsi naukowcy" - powiedział. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu