Prezes Banku BPH spodziewa się lepszych wyników w II pół. 2006 r.

Internet Securities
opublikowano: 04-08-2006, 19:07

W drugim półroczu 2006 r. prezes Banku BPH, Józef Wancer spodziewa się lepszych wyników, niż za pierwsze sześć miesięcy tego roku. Podkreślił jednak, że na działalność biznesową negatywny wpływ będzie miało wprowadzenie ograniczeń w udzielaniu walutowych kredytów hipotecznych.

W drugim półroczu 2006 r. prezes Banku BPH, Józef Wancer spodziewa się lepszych wyników, niż za pierwsze sześć miesięcy tego roku. Podkreślił jednak, że na działalność biznesową negatywny wpływ będzie miało wprowadzenie ograniczeń w udzielaniu walutowych kredytów hipotecznych.

„Wyniki w II półroczu będą lepsze, niż w pierwszym, ale w naszych prognozach biznesowych i finansowych na koniec roku uwzględniliśmy skutki wprowadzenie Rekomendacji „S”, które mogą mieć negatywny wpływ na wyniki w drugiej części roku – powiedział Józef Wancer, prezes zarządu Banku BPH.

Skonsolidowany zysk netto banku na koniec I półrocza wyniósł 608,73 mln zł wobec 454,99 mln zł rok wcześniej. W II kwartale zysk netto Banku BPH wzrósł do 324 mln zł, czyli o 30% w porównaniu z II kwartałem ubiegłego roku.

„To najlepszy wynik półroczny i kwartalny w historii banku. Zawdzięczamy go zarówno dobrej koniunkturze makroekonomicznej, jak i wzrostowi biznesu we wszystkich segmentach” – powiedział Wancer dziennikarzom.

Dzięki wyższym wolumenom kredytów i depozytów wynik z tytułu odsetek uległ poprawie do 1,06 mld zł z 967,61 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji zwiększył się do 660,94 mln zł wobec 470,97 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak podkreślił prezes Wancer, bardzo duży wpływ na poprawę wyniku prowizyjnego miały kredyty hipoteczne, które nadal są strategicznym produktem banku.

BPH zanotował wzrost wartości tych kredytów o 39% do kwoty 11,6 mld zł. Na koniec czerwca miały one 61% udziału w należnościach klientów detalicznych.

W pierwszym półroczu bank sprzedał 383 tys. kart kredytowych (wzrost o 37%). Również liczba rachunków wzrosła o 11% do 1,372 mln.

Dużą popularnością wśród klientów cieszyły się także fundusze inwestycyjne. Aktywa BPH TFI wzrosły trzykrotnie w porównaniu z I półroczem 2005 roku i osiągnęły wartość 5,8 mld zł.

W pierwszym półroczu Bank BPH zanotował wzrosty depozytów korporacyjnych. Średni wolumen depozytów wyniósł na koniec I półrocza 14,9 mld zł, o 18% więcej, niż rok wcześniej. Spadła natomiast wartość kredytów. Średni poziom zadłużenia przedsiębiorstw sięgnął 15,7 mld zł i był niższy, niż rok wcześniej o 11%.

BPH utrzymał natomiast pozycję lidera w finansowaniu funduszy strukturalnych UE projektów dla MSP, osiągając 15,2% udziału w rynku po 4. rundzie aplikacji. Według zapowiedzi prezesa Wancera, bank zamierza utrzymać tę pozycję.

W pierwszym półroczu bankowi udało się poprawić wskaźniki efektywności. Zwrot na kapitale netto (ROE) wzrósł do 18,73% z 14,84% rok wcześniej. O 0,27 pkt. proc. wzrosła także rentownośc aktywów (ROA), która na koniec czerwca wyniosła 1,98%. Wskaźnik koszty do dochodów również uległ poprawie do 46,71% wobec 52,21% rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Prezes Banku BPH spodziewa się lepszych wyników w II pół. 2006 r.