Prezes JP Morgan radzi szykować się na „gospodarczy huragan”

opublikowano: 01-06-2022, 18:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jamie Dimon powiedział, że szykuje największy amerykański bank na „gospodarczy huragan” widniejący na horyzoncie. Radzi inwestorom, aby zrobili to samo, informuje CNBC.

Podczas konferencji finansowej w Nowym Jorku Dimon przypomniał, że mówił niedawno o „burzowych chmurach” na horyzoncie.

- Muszę to zmienić. To huragan – powiedział szef JP Morgan.

Dimon przyznał, że choć obecnie wydaje się spokojnie, to nikt nie wie czy będzie to mniejszy huragan, czy katastrofalny huragan Sandy z 2012 roku.

- Zacznijcie się już szykować. JP Morgan szykuje się i będziemy bardzo konserwatywni w naszym bilansie – powiedział.

Jamie Dimon, fot. Bloomberg
Jamie Dimon, fot. Bloomberg

Dwa czynniki, które skłaniają Dimona do obaw, to rozpoczynające się w czerwcu ilościowe zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed, mające obniżyć sumę bilansową banku centralnego. Początkowo będzie wynosiło 47,5 mld USD miesięcznie, a następnie wzrośnie do 95 mld USD miesięcznie.

- Nigdy nie widzieliśmy takiego QT więc patrzymy na coś, o czym będą pisali książki historyczne przez 50 lat – powiedział Dimon przyznając iż Fed nie miał wyjścia z powodu za dużej płynności w systemie.

Drugim czynnikiem jest wojna na Ukrainie, a szczególnie jej wpływ na rynek żywności i ropy. Dimon uważa, że ropa musi drożeć w sytuacji największego konfliktu w Europie od II Wojny Światowej. Prognozuje, że cena baryłki może wzrosnąć do 150 USD, a nawet 175 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane