Producenci aut zapowiedzieli już redukcje 80 tys. miejsc pracy

opublikowano: 04-12-2019, 14:01

Nadchodzące lata zapowiadają się na bardzo trudne dla koncernów motoryzacyjnych, a w szczególności dla ich pracowników. Skala zapowiadanych zwolnień jest bardzo znacząca.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia, tylko dwa koncerny Daimler i Audi ogłosiły plany redukcji prawie 20 tys. miejsc pracy. 

samochody, auta, produkcja, linia montażowa
Zobacz więcej

samochody, auta, produkcja, linia montażowa fot. Bloomberg

Szacuje się, że łącznie producenci samochodów zlikwidują ponad 80 tys. miejsc pracy w nadchodzących latach. To tylko zapowiedziane już likwidacje i trudno powiedzieć jak wiele ich jeszcze będzie. Mimo że cięcia są skoncentrowane w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, szybko rozwijające się gospodarki również odczują problemy sektora, ponieważ koncerny ograniczają tam operacje.

Niemieckie firmy dołączyły do General Motors, Ford Motor i Nissan Motor w ogromnych ograniczeniach zatrudnienia wprowadzonych w ciągu ostatniego roku. 

Branża cierpi z powodu napięć handlowych i taryf podnoszących koszty i hamujących inwestycje, a producenci ponownie analizują swoją siłę roboczą w perspektywie elektryfikacji, autonomicznej jazdy i usług na żądanie. 

Według firmy badawczej IHS Markit, światowy przemysł motoryzacyjny wyprodukuje w tym roku 88,8 mln samochodów i lekkich ciężarówek, co stanowi prawie 6 proc. spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu