Prognoza: Ceny domów w Wielkiej Brytanii mogą spaść o 15 proc.

opublikowano: 12-01-2023, 16:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny domów w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie spadną o około 15 proc. do połowy 2024 r., poinformowali w czwartek ekonomiści z japońskiego banku Nomura, co oznacza większy spadek niż przewidywali inni prognostycy – podaje agencja Reutersa.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Rynek już wykazuje oznaki odwrócenia, po tym jak pandemia wirusa COVID-19 i ulgi podatkowe spowodowały wzrost cen domów o 29 proc. według oficjalnej miary.

Zatwierdzenia kredytów hipotecznych gwałtownie spadły w ostatnich miesiącach, ponieważ stopy procentowe osiągnęły nowe 15-letnie maksima.

Nomura powiedział, że ceny domów prawdopodobnie będą musiały spaść o 10 proc. do 20 proc. w stosunku do szczytu, jaki osiągnęły w zeszłym roku, aby stosunek między wyższymi miesięcznymi płatnościami odsetkowymi a zmniejszonymi dochodami powrócił do normalnego poziomu.

Kredytodawcy hipoteczni szacują, że ceny domów w Wielkiej Brytanii są już o 3,5 proc. niższe niż ich szczyt, przekazał Nomura. Oficjalne dane, które obejmują okres do października, nie wykazały jeszcze spadku.

Ceny domów na większości głównych rynków nieruchomości spadną w 2023 roku, według prawie 100 analityków rynku mieszkaniowego ankietowanych w zeszłym miesiącu przez agencję Reutersa. Przewidywano, że ceny domów w Wielkiej Brytanii spadną o 4,7 proc. w 2023 r., schodząc w dół o 10 proc. od szczytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane