Prognozy dla złotego nie są pomyślne

Krzysztof Kolany
opublikowano: 06-01-2020, 22:00

Dzięki udanemu grudniowi złoty zakończył 2019 r. nieco mocniejszy, niż zakładali analitycy. Prognozy na 2020 nie napawają zbytnim optymizmem.

Miniony 2019 nie był zbyt korzystny dla polskiej waluty. Indeks złotego osłabił się o 0,44 proc., drugi rok z rzędu kończąc pod kreską. Zresztą nasz pieniądz ma za sobą całą kiepską dekadę. Z ostatnich 12 lat indeks złotego tylko trzy zakończył na plusie. W poprzednim roku złoty osłabił się o 1,4 proc. wobec dolara amerykańskiego, stracił 2,8 proc. do franka szwajcarskiego oraz aż 5,2 proc. do brytyjskiego funta. Tylko dzięki udanemu grudniowi złoty odrobił wcześniejsze straty wobec euro. W roku 2019 złoty umocnił się względem euro o 0,85 proc., po osłabieniu o 2,64 proc. rok wcześniej. Miniony rok zakończyliśmy z euro po 4,2540 zł, czyli o 3,6 grosza niżej niż na koniec 2018 r. Decydujący o tym wyniku okazał się grudzień, podczas którego kurs EUR/PLN obniżył się o przeszło 6 groszy. Gdyby nie ostatnie tygodnie, to złoty zakończyłby rok 2019 zgodnie z przewidywaniami analityków. Przypomnijmy, że prognozy walutowe sprzed 12 miesięcy zakładały, że na koniec 2019 r. kurs euro wyniesie 4,29 zł. Za dolara mieliśmy płacić 3,50 zł, za funta 4,88 zł, a za franka 3,61 zł. O ile wytypowanie kursu EUR/PLN na koniec roku wyszło analitykom całkiem nieźle, to już pozostałe trzy główne pary walutowe ze złotym okazały się mocno niedoszacowane. Rok temu kurs euro poprawnie zaprognozowali analitycy czterech wielkich banków: UniCredit, Commerzbanku, JP Morgan Chase oraz Erste Banku. Pod koniec 2018 r. mieli oni ustawione „celowniki” na 4,25 zł za euro na koniec grudnia 2019 r.

Mocno pomylili się optymiści z Raiffeisena i Nomury (prognozowali 4,10 zł), ale też pesymiści z Rabobanku i Bayerische Landesbank (odpowiednio: 4,47 zł i 4,45 zł). Mediana prognoz walutowych analityków wynosiła 4,29 zł na koniec 2019 r. i okazała się o niespełna 4 grosze wyższa od faktycznie zrealizowanego kursu euro. Wypadkowa oczekiwań analityków pracujących dla dużych firm finansowych jest podobna jak przed rokiem. Walutowi eksperci nie wierzą w umocnienie złotego. Bazując na medianie prognoz analityków, powinniśmy oczekiwać euro powyżej 4,30 zł przez większość 2020 r. Na koniec roku kurs EUR/PLN miałby sięgnąć 4,32 zł, czyli o około 7 groszy wyżej niż na początku stycznia. Niespełna co czwarta prognoza zakłada spadek kursu euro poniżej 4,25 zł. Za to połowa zakłada wzrost powyżej 4,30 zł. Najniższe prognozy dla kursu euro mają eksperci Commerzbanku i Landesbanku Baden- Wuerttemberg, oczekujący 4,20 zł za euro na koniec 2020 r. Po przeciwnej stronie barykady stoją analitycy JP Morgan Chase, prognozujący wzrost kuru euro aż do 4,45 zł. Zdecydowanego osłabienia złotego oczekują też progności z Bank Julius Baer oraz Societe Generale, typujących poziom 4,40 zł za euro w ciągu 12 miesięcy.

Podobnie jak przed rokiem analitycy gremialnie wierzą w osłabienie dolara. Amerykańska waluta jak na złość umacniała się przez większość 2019 r. i dopiero od października kurs EUR/USD znalazł się na trajektorii typowanej przez ekspertów. Na 2020 r. prognozy w tym względzie pozostają bez zmian i wyznaczają kierunek w postaci 1,15 USD za jedno euro na koniec roku (wobec 1,12 obecnie). Bazując na tym scenariuszu, rynkowy konsens zakłada stabilizację kursu dolara do złotego w pobliżu 3,80 zł. Rynek dostosował do rzeczywistości prognozy dotyczące funta. Po brexicie kurs funta ma być stabilny w relacji do euro, co przy założeniu utrzymania się słabości naszego złotego implikowałoby cenę szterlinga utrzymującą się kilka groszy powyżej poziomu 5 zł. Analitycy zakładają też delikatne osłabienie się franka szwajcarskiego w stosunku do euro. Dzięki temu helwecka waluta ma potanieć do 3,86 zł na koniec 2020 roku. Przypomnę tylko, że mówimy tu o medianie prognoz analityków. Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się dość często. Należy też pamiętać, że kursy walut bywają bardzo dynamiczne i w czasie trwania kwartału mogą znacząco odchylać się od poziomów prognozowanych na jego koniec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany

Polecane