Prognozy popytu na ropę w dół, wydobycie w Libii rośnie, a ceny nadal wysoko

Paweł Kordala Analityk Rynków Surowcowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A
opublikowano: 12-10-2011, 11:11

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) i grupa OPEC kolejny miesiąc z rzędu obniżyły swoje prognozy popytu na ropę w 2011 i 2012 r.

Eksperci IEA w swoim raporcie szczególnie mocno zrewidowali wzrost popyt w 2012 r. (aż o 0,2 mb/d do 90,5 mb/d). Obie organizacje obniżyły również szacunki wzrostu zapotrzebowania w bieżącym roku (IEA o 0,05 mb/d, OPEC o 0,18 mb/d). W uzasadnieniu podały one, że pogarszająca się sytuacja w globalnej gospodarce coraz silniej wpływa na spadek konsumpcji czarnego surowca, którego ceny są nadal wysokie.

Lekko w dół zrewidowano również prognozy wzrostu podaży w krajach niezrzeszonych w grupie OPEC w bieżącym roku (o 0,16 mb/d do 0,4 mb/b) z powodu mniejszego od oczekiwań wydobycia surowca w Kanadzie, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Zarówno OPEC jak i IEA odnotowały wzrost podaży surowca w Libii. We wrześniu wzrosła ona do średnio 100 tb/d (z 7tb/d w sierpniu), a już na początku października Libia wydobywała blisko 350 tb/d ropy, która pod względem zasiarczenia należy do jednych z najlepszych na świecie.

Sytuacja fundamentalna na rynku ropy z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej korzystna dla spadków notowań surowca, dlatego też niezmiennie naszym scenariuszem bazowym jest ich znaczny spadek, który ulżyłby również słabnącej koniunkturze w gospodarce światowej.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kordala Analityk Rynków Surowcowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Prognozy popytu na ropę w dół, wydobycie w Libii rośnie, a ceny nadal wysoko