Prokuratura podjęła temat MCI TechVentures 1.0

opublikowano: 10-06-2019, 15:26

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie funduszu MCI TechVentures 1.0 i wzywa pokrzywdzonych inwestorów.

Prokuratura sprawdza, czy w okresie od 2012 do 2019 r. nie doszło do zamierzonego, niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości około 400 mln zł, zdeponowanym przez około 1000 inwestorów, którzy kupili certyfikaty inwestycyjne funduszu.

Tomasz Czechowicz
Zobacz więcej

Tomasz Czechowicz fot. Grzegorz Kawecki, Puls Biznesu

W komunikacie podano, że inwestorzy ci mieli zostać wprowadzeni w błąd co do możliwości realizacji zysków w przypadku złożenia dyspozycji wykupu posiadanych certyfikatów.

Chodzi o sprawę funduszu, którego certyfikaty były regularnie umarzane, ale zgodnie z zapisami statutowymi MCI Capital miał pierwszeństwo w umorzeniach i z tego prawa korzystał. W rezultacie pozostali inwestorzy nie odzyskali w tym roku pieniędzy i na kolejną możliwość muszą czekać 12 miesięcy (bez gwarancji, że także wtedy cokolwiek odzyskają). 

Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital, w rozmowie z "Parkietem" tłumaczył, że inwestycje private equity/venture capital to inwestycje długoterminowe, uprzywilejowanie kierowanej przez niego spółki jest opisane w statucie, a sama firma ma zobowiązania, wynikające m.in.z obligacji, które musi wkrótce spłacić.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy