Prokuratura postuluje powołanie Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych

PAP
opublikowano: 25-04-2018, 08:41
aktualizacja: 25-04-2018, 08:42

Przestępcy gospodarczy od lat zdają się sprytniejsi niż organy państwa. Prokuratura postuluje, by to zmienić, powołując Instytut Ekspertyz Ekonomicznych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Od wszczęcia postępowania przez prokuraturę do wydania wyroku w sprawach znacznych nadużyć finansowych mija przeciętnie około pięciu lat. Wąskim gardłem jest oczekiwanie na opinie biegłych. Prokuratorzy na profesjonalne analizy ekonomiczne muszą często czekać nawet dwa lata - czytamy w środowym wydaniu gazety.

"DGP" powołuje się na dane Najwyższej Izby Kontroli, z których wynika, że blisko 90 proc. sędziów i 75 proc. śledczych uważa, że to właśnie z tego powodu postępowania karne się przeciągają.

"Wyspecjalizowana instytucja, która na zlecenie prokuratury i sądów opracowywałaby opinie, pozwoliłaby na skrócenie oczekiwania. A tym samym przyczyniłaby się do przyspieszenia postępowań" - powiedziała "DGP" Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej. Dodaje, że prokuratura chciałaby powołania państwowego Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych.

Gazeta przytacza także wypowiedź wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. "Przestępczość gospodarcza jest skomplikowana i trudno - zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego - obejść się bez biegłych z zakresu rachunkowości czy bankowości. Niedobrze, gdy prokuratura i sąd są zdane na łaskę lub niełaskę prywatnych podmiotów" - powiedział wiceminister.

Jego zdaniem "potrzebna jest także możliwość wskazywania przez państwo spraw priorytetowych, co po powołaniu instytutu byłoby wreszcie możliwe".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Prokuratura postuluje powołanie Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych