Promotor ekologii na rynkach zagranicznych

DI
opublikowano: 08-12-2020, 20:00

W kategorii Promotor ekologii na rynkach zagranicznych zwyciężyła firma VIVE Textile Recycling. Wyróżnione zostały Biotrem i Grupa Kapitałowa LUG.

Nagroda główna: VIVE Textile Recycling

Firma działa już 28 lat. Zajmuje się recyklingiem używanej odzieży przy wykorzystaniu nowoczesnych, skomputeryzowanych linii do sortowania, które mogą przerobić dobowo 500 ton surowca. Powstają z tego produkty w 700 grupach asortymentowych, trafiające do 70 krajów, oraz do sieci własnych wielkopowierzchniowych sklepów VIVE Profit w Polsce.

VIVE Textile Recycling z tekstyliów produkuje również paliwo alternatywne. Jego głównym odbiorcą jest Cementownia Ożarów. Firma stworzyła innowacyjny kompozyt tekstylny, mający zastosowanie w przemyśle. Produkuje też czyściwo przemysłowe wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z różnych branż.

Drugim segmentem działalności VIVE Group są międzynarodowe usługi TSL i magazynowe. Wielkość eksportu spółki w 2019 r. wyniosła 235 mln zł (co stanowiło 92 proc. sprzedaży). Firma opiera strategię na promowaniu ekologicznych standardów i postaw. Jej działalność skupia się wokół gospodarki obiegu zamkniętego i dawania tekstyliom drugiego życia poprzez ich odsprzedaż i przetwórstwo. Kompozyt tekstylny i paliwa alternatywne wytwarzane są z odpadów tekstylnych oraz zużytych opakowań z tworzyw sztucznych.

– Czujemy się liderem zmiany w tym obszarze, przenosząc recykling tekstyliów na nowy poziom. Dajemy im drugie, trzecie, a nawet czwarte życie dzięki możliwościom gospodarki obiegu zamkniętego. To przyszłość biznesu, która już teraz pokazuje swój ogromny potencjał – dla przedsiębiorstwa, środowiska, społeczności. W międzynarodowej współpracy podkreślamy te aspekty, pokazując, że polski rynek idzie dynamicznie w kierunku eco, zwiększając tym samym swoją wartość. Czujemy dumę, mogąc promować nie tylko swoją organizację, ale też jej ojczyznę – podkreśla Bertus Servaas, prezes VIVE Textile Recycling.

Firma rozwija technologię w ramach filozofii upscale i w ramach obiegu zamkniętego, ponosząc istotne nakłady na B+R. Zużyty produkt lub jego zniszczone fragmenty mają pełną zdolność do ponownego wykorzystania – zagospodarowania kompozytów po zakończeniu ich użytkowania. Można z nich wyprodukować kolejne produkty bądź przekształcić w paliwo alternatywne. Kompozyt charakteryzują doskonałe parametry, w tym niska nasiąkliwość, wysoka odporność na niskie temperatury oraz – w porównaniu z drewnem – nieporównywalnie większa trwałość.

– Z satysfakcją przyjąłem informację o nagrodzie przyznanej w konkursie Polska Firma – Międzynarodowy Czempion w kategorii Promotor ekologii na rynkach zagranicznych, tym bardziej, że spółki VIVE Group od zawsze opierają swoją misję, a w konsekwencji działanie, na promowaniu ekologicznych standardów i postaw – podkreśla Bertus Servaas.

Wyróżnienie: Biotrem

Produkty Biotrem są alternatywną opcją dla przedmiotów jednorazowego użytku wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. Do ich wytworzenia firma wykorzystuje jedynie surowce pochodzenia roślinnego, które podlegają szybkiej biodegradacji. Wielkość eksportu spółki w 2019 r. wyniosła 2,4 mln zł, co stanowiło 70 proc. całej sprzedaży.

Wyróżnienie: Grupa Kapitałowa LUG

Grupa Kapitałowa LUG wytwarza energooszczędne oprawy oświetleniowe LED, projektując je w sposób, który umożliwia ich naprawę i modernizację. Stosuje przy tym materiały nadające się do powtórnego wykorzystania lub przetworzenia. Wielkość firmowego eksportu w 2019 r. wyniosła 102 mln zł, co stanowiło 60 proc. całej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane