Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 28-01-2022, 18:37

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Czy niższy VAT spełni swoje zadanie? Antyinflacyjny ruch w VAT nie wystarczy, aby ceny spadły do zadowalającego poziomu – uważają przedsiębiorcy. Koszty prowadzenia biznesu temu nie sprzyjają.

Ceny na tarczy:
Ceny na tarczy:
Według Mateusza Morawieckiego druga odsłona tarczy antyinflacyjnej ma jeszcze bardziej złagodzić skutki inflacji i zmniejszyć jej koszty dla rodzin. Jednocześnie z jego słów wynika, że państwo zrobi wiele, aby skłonić handlowców do obniżania cen.
Krystian Maj/KPRM

2. Zaliczkę PIT wylicz na dwa sposoby, pobierz niższą, nadwyżkę rozlicz później – wyjaśnia MF w wykładni swojego rozporządzenia. Polski Ład: fiskus ma wskazówki dla płatników.

3. Co czeka firmy w nowym rozdaniu funduszy UE? Cyfryzacja, B+R, ekoinnowacje – m.in. na to będą unijne pieniądze dla MŚP i start-upów w nowej perspektywie finansowej.

Rozwój dzięki grantom
Rozwój dzięki grantom
W nowej perspektywie finansowej na mikro, małe i średnie firmy czeka wiele dotacyjnych okazji.
Adobe Stock

4. W związku z Polskim Ładem księgowi są oblegani i… zestresowani. Ceny na usługi biur rachunkowych poszybowały w górę, ale branża apeluje, aby rewolucję podatkową odsunąć w czasie.

5. Za jego pomocą można zniwelować ryzyko kursowe i ograniczyć koszty finansowania wynikające ze wzrostu stóp procentowych w Polsce. Co jeszcze daje faktoring eksportowy?

Niewykorzystany potencjał
Niewykorzystany potencjał
– Udział faktoringu w eksporcie z Polski wynosi zaledwie 5 proc. Potencjał jego wykorzystania jest dużo większy – mówi Sebastian Grabek, dyrektor Centrum Finansowania Handlu i Faktoringu w banku HSBC w Polsce.
materiały prasowe

6. Krajowy Rejestr Zadłużonych nie działa sprawnie. System, który miał przenieść postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe do internetu, potrzebuje zmian i dopracowania.

7. Jak zdobyć dofinansowanie na sukcesję? Nestorzy często zwlekają z przekazaniem biznesu następcom. W przygotowaniu dobrego planu sukcesji pomogą dotacje.

Program dla firm:
Program dla firm:
Ciągłość rodzinnych biznesów może zapewnić sukcesja. Jak się do niej przygotować i ile powinna trwać? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

8. Przedsiębiorcy krytykują przepisy umożliwiające dłużnikom niewywiązywanie się z zobowiązań. Ułomne prawo sprzyja dłużnikom.

Szansa na pieniądze:
Szansa na pieniądze:
W Sejmie leży projekt, który może poprawić sytuację wierzycieli. Organizacje przedsiębiorców apelują o podjęcie nad nim prac legislacyjnych.
Adobe Stock

9. Coraz trudniej prowadzić biznes w Polsce. Nowe przepisy podatkowe jeszcze pogorszyły sytuację firm i ich nastroje. Polski Ład dolał oliwy do ognia

10. Jeśli podatnik ma problem ze stosowaniem nowych przepisów, wyjściem może okazać się wystąpienie o wykładnię do skarbówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane