Przejęcia konkurentów przed giełdą

Anna Pronińska
03-11-2006, 00:00

Są na 50.-60. miejscu w Polsce, a chcą być minimum na 20. Takie plany ma ABM Solid, który szykuje się do przejęć i nie wyklucza giełdy.

Tarnowska spółka budowlana, specjalizująca się m.in. w budownictwie przemysłowym i drogowym, dopracowuje plan inwestycyjny, którego istotnym punktem ma być m.in. debiut na parkiecie. Wcześniej spółka zapowiadała pierwsze notowanie na przełomie III i IV kwartału tego roku. Wówczas prezes Marek Pawlik mówił, że z emisji nowych akcji spółka chce uzyskać 30-35 mln zł na inwestycje w firmę deweloperską ABM Invest, a część środków przeznaczy na zakup sprzętu, zwiększenie kapitału obrotowego i przejęcia.

Giełda niekoniecznie…

— Jeszcze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji, czy wejdziemy na giełdę. Okazało się, że sytuacja finansowa jest dobra i udało nam się z własnych środków zrealizować inwestycje w niezbędnym zakresie, w tym w działalności deweloperskiej. Do końca 2006 r. zakończymy dwa budynki mieszkalne w Warszawie, a na początku przyszłego roku ruszy sprzedaż. Udało nam się też zwiększyć środki obrotowe i zainwestować spore kwoty w rozwój bazy techniczno-technologicznej. Pojawiły się nowe możliwości finansowania: m.in. fundusze, kredyty i inwestorzy — mówi prezes, ale nie ujawnia szczegółów.

Co ciekawe, na najbliższym nadzwyczajnym walnym 10 listopada spółka zamierza podwyższyć kapitał zakładowy do 6 mln akcji serii H z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru. Jest też punkt o dopuszczeniu akcji do obrotu na rynku regulowanym oraz ich dematerializacji.

…przejęcia tak

Najbliższe plany to akwizycje.

— Prowadzimy rozmowy na temat zakupu spółki deweloperskiej średniej wielkości. Rozmawiamy też z firmami wykonawczymi z północnej i zachodniej Polski, których przychody sięgają 50 mln zł. Po tych przejęciach i po wdrożeniu programu inwestycyjnego chcemy w ciągu trzech lat być w pierwszej dwudziestce firm budowlanych w Polsce. Dziś uważamy, że mamy 50.-60. miejsce w Polsce — ocenia Marek Pawlik.

Na koniec 2006 r. spółka planuje 110-120 mln zł przychodów przy 2,5-procentowej rentowności netto.

— To średnia rentowność. W przypadku spółek specjalistycznych marże są większe, a w ogólnobudowlanych rzadko zdarza się rentowność 2-3 proc. Trudno ABM Solid porównywać z giełdowymi gigantami. Budimex od kilku lat balansuje na granicy rentowności, a specjalistyczna spółka PBG ma 10-procentowe marże. Prognoza 110 mln zł przychodów ABM Solid to jednak bardzo mało — mówi Tomasz Krukowski, analityk CA IB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przejęcia konkurentów przed giełdą