Przewodniczący OPEC za 'znaczącym' zwiększeniem wydobycia ropy

01-06-2004, 07:50

PAP/Reuters: Przewodniczący OPEC (Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej) Purnomo Yusgiantoro opowiedział się we wtorek za "zasadniczym" zwiększeniem wydobycia ropy naftowej, co - jego zdaniem - miałoby ochłodzić obecne gorące

nastroje na rynku ropy oraz spowodować w konsekwencji spadek cen tego surowca.

"Indonezja na spotkaniu OPEC zabiegać będzie o podniesienie kwot wydobywczych ropy w celu ustabilizowania cen" - zapowiedział Purnomo, będący jednocześnie indonezyjskim ministrem ds. ropy.

Konferencja ministerialna OPEC planowana jest na najbliższy czwartek w Bejrucie.

Zamieszanie na rynku naftowym na świecie spowodowane zostało sobotnim atakiem terrorystów w Arabii Saudyjskiej, w wyniku którego zginęły 22 osoby. Arabia Saudyjska jest największym na świecie producentem i eksporterem ropy naftowej.

Atak nie zahamował jednak eksportu ropy z regionu. Według danych Reutera, OPEC wydobywa obecnie dziennie ponad dwa miliony baryłek ropy więcej niż ustalone kwoty, wynoszące oficjalnie 23,5 mln baryłek.

Cena ropy amerykańskiej skoczyła we wtorek w Azji o ponad 2 procent w transakcjach terminowych w elektronicznym systemie ACCESS, dokonywanych na nowojorskiej giełdzie NYMEX. Notowania wzrosły we wtorek do południa w Azji (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) o około 90 centów, osiągając najwyższy poziom - 40,80 dolara za baryłkę.

hb/ kan/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Przewodniczący OPEC za 'znaczącym' zwiększeniem wydobycia ropy