Puławy mogą zawiązać spółkę j.v. produkującą kaprolaktam w Chinach

Internet Securities
opublikowano: 16-11-2005, 13:18

Zakłady Azotowe Puławy SA prowadzą rozmowy z chińską firmą JUNMA Tyre Cord Company Limited na temat możliwości współpracy przy projekcie budowy nowej wytwórni kaprolaktamu w Chinach, która miałaby ruszyć w 2008 roku, poinformowała spółka w środę.

Zakłady Azotowe Puławy SA prowadzą rozmowy z chińską firmą JUNMA Tyre Cord Company Limited na temat możliwości współpracy przy projekcie budowy nowej wytwórni kaprolaktamu w Chinach, która miałaby ruszyć w 2008 roku, poinformowała spółka w środę.

„Dotychczasowe ustalenia przewidują możliwość zawiązania pomiędzy firmami spółki joint venture, w której udział ZA Puławy wiązałby się z posiadanym przez spółkę know-how na proces produkcji kaprolaktamu z benzenu” – czytamy w komunikacie.

Według Marcina Buczkowskiego, członka zarządu ZA Puławy, współpraca z chińskim partnerem byłaby zarówno szansą na nową aktywność biznesową Puław, ale również potwierdzeniem pozycji firmy na rynkach zagranicznych, w szczególności na rynku chińskim charakteryzującym się wiodącą dynamiką wzrostową na świecie.

„Możliwa byłaby również współpraca handlowa w zakresie kaprolaktamu oraz powstającego przy jego produkcji siarczanu amonu pomiędzy JUNMA, a ZA Puławy” – powiedział cytowany w komunikacie Buczkowski.

Chiński parter jest największym przetwórcą kaprolaktamu w Chinach.

Konsumpcja kaprolaktamu w Chinach wzrosła do poziomu 699 tys. ton w 2004 r. z poziomu 139 tys. ton w 1994 roku, co oznacza średnioroczną stopę wzrostu popytu ok. 17% w tym okresie.

W 2005 roku spodziewany popyt na kaprolaktam w Chinach wyniesie ok. 750 tys. ton, z czego ponad połowa będzie pochodziła z importu.

Puławy są, wspólnie z Zakładami Azotowymi Tarnów i Instytutem Chemii Przemysłowej, właścicielem licencji na produkcję kaprolaktamu i w przeszłości sprzedawały ją już na Daleki Wschód, do Korei Południowej i na Tajwan, jak również do Indii, Hiszpanii czy Włoch.

Puławy to jeden z dwóch producentów kaprolaktamu w Polsce o zdolnościach produkcyjnych 65 tys. ton/rok. Ich potencjał to ok. 2% światowego i ok. 4% europejskiego rynku kaprolaktamu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane