Raiffeisen Polbank: Polityka i brexit nie pozwolą na hossę

Potencjał umocnienia polskich akcji i obligacji oraz złotego jest wciąż ograniczony, ocenił w comiesięcznym raporcie Raiffeisen Polbank.

GPW, sala notowań (fot. Grzegorz Kawecki, Puls Biznesu)
Zobacz więcej

GPW, sala notowań (fot. Grzegorz Kawecki, Puls Biznesu)

W perspektywie drugiego półrocza notowania na warszawskim parkiecie wejdą w konsolidację, rynek obligacji znajdzie się pod presją sprzedających, kurs euro będzie się stabilizował, jednak wobec złotego umocni się dolar, przewiduje Raiffeisen Polbank. W najbliższych kwartałach wzrost gospodarczy przyspieszy, dzięki związanemu z lepszą sytuacją na rynku pracy oraz programem 500 + wzrostowi konsumpcji, a także wspierającej eksport słabości złotego. Szanse na giełdową hossę pokrzyżuje jednak podatność Polski na skutki brexitu oraz ryzyko niekorzystnych dla emitentów decyzji politycznych. Wciąż nie są znane szczegóły programu restrukturyzacji kredytów walutowych, a kolejne zmiany w systemie OFE nie są wykluczone.

Nawet słabiej wyglądają perspektywy rynku obligacji skarbowych oraz złotego. Papierom dłużnym nie pomoże deflacja oraz korzystne rentowności na tle rynków bazowych, a do umocnienia złotego nie wystarczy dobra kondycja polskiej gospodarki.

„W najbliższych miesiącach napływ na rynek polskich obligacji skarbowych będą hamować zarówno czynniki krajowe, jak i zagraniczne” – napisali w raporcie specjaliści Raiffeisen Polbanku.

Wśród czynników wewnętrznych wymienili niepewność co do przyszłej sytuacji fiskalnej oraz niechęć RPP do obniżek stóp. Z zewnątrz grożą obniżki ratingów przy kolejnych ich rewizjach oraz wpływ brexitu na polską gospodarkę. Tymczasem złotemu szkodzić będą niepewność co do wpływu programu restrukturyzacji kredytów walutowych na banki oraz niechęć do ryzyka na globalnych rynkach.

Według Raiffeisen Polbanku w drugim półroczu tendencja spadkowa utrzyma się zarówno na amerykańskim rynku akcji, jak i na parkietach europejskich i rynków wschodzących. Globalnej gospodarce grozi dalsze hamowanie, wyceny na giełdzie nowojorskiej są wyśrubowane, a nastroje na pozostałych rynkach psuć będą wzrost ryzyka politycznego i słabe dane z Chin. W najbliższych sześciu miesiącach stabilizować powinny się tymczasem rynki obligacji krajów rozwiniętych oraz notowania surowców, przewiduje Raiffeisen Polbank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raiffeisen Polbank: Polityka i brexit nie pozwolą na hossę