Raport PRNews.pl: Aktywa banków – I kw. 2018 r.

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 22-05-2018, 14:31

Początek roku zapewnił na bankowym poletku wzloty i upadki w zestawieniu aktywów poszczególnych marek. Choć w zestawieniu doszło tylko do jednej, nieznaczącej zmiany w klasyfikacji, to i tak nie można powiedzieć, żeby I kw. 2018 roku był nudny.

Jedynie Bank Millennium zyskał jedną pozycję, ale to i tak nie na długo. Kilku graczy mogło pochwalić się sporymi wzrostami sumy bilansowej w relacji rok do roku. W ujęciu kwartalnym było rzecz jasna skromniej – rekordzista zyskał 3,50 proc. na wartości aktywów – wynika z raportu PRNews.pl o aktywach banków za I kw. 2018 roku.

Tradycyjnie prezentujemy wam raport o aktywach banków PRNews.pl, który obejmuje wszystkie z 12 banków detalicznych notowanych na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uwzględniamy w nim sumy bilansowe z raportów jednostkowych banków komercyjnych w ujęciu kwartalnym i rocznym.

Alior Bank dogonił Bank BGŻ BNP Paribas, ale nie na długo

Alior Bank po raz kolejny króluje w zestawieniu. W ujęciu rocznym jego suma bilansowa urosła o 16,70 proc. Był to efekt podwojenia w ciągu dwunastu miesięcy aktywów finansowych (z blisko 7 do ponad 13 mld zł) oraz zwiększenia akcji kredytowej. Należności od klientów wzrosły przez rok o ponad 3 mld zł. Wzrost jednak nieco wyhamował na początku roku – w relacji kwartał do kwartału aktywa Aliora urosły o 1,52 proc.

Alior niemalże wskoczył w zestawieniu przed Bank BGŻ BNP Paribas. Różnica między tymi dwoma bankami wyniosła w I kw. zaledwie 350 mln zł. Zajęcia oczka wyżej od francuskiej marki udało się natomiast Bankowi Millennium, który zwiększył swoją sumę bilansową o blisko 2 mld zł w ciągu jednego kwartału. Zwycięstwo jest jednak chwilowe.Bank BGŻ BNP Paribas bowiem w końcu spełni swoje ambicje na wylądowanie w pierwszej piątce największych banków w Polsce. Nieco ponad miesiąc temu bank poinformował, że to on przejmie długo wystawiony na sprzedaż Raiffeisen Polbank. Do końca roku zapewne odstawi w tabeli zarówno Alior Bank, jak i Bank Millennium.Wzrost aktywów bankowych wśród gigantów branżySporymi wzrostami w ujęciu rocznym mogli pochwalić się także giganci z samego szczytu zestawienia. Bank Pekao urósł o prawie 7,50 proc., Bank Zachodni WBK o 7,00 proc., a ING Bank Śląski o 9,00 proc. Choć zmiany w wielkości sumy bilansowej wydają się imponujące, to nie doszło dzięki nim do żadnych przetasowań w czołówce.Bank Zachodni WBK wciąż broni swojej pozycji na podium, a pierwsze miejsce PKO Banku Polskiego jest niczym nie zachwiane od lat. Bank Zachodni WBK może jednak zbliżyć się do Banku Pekao (178,5 mld zł aktywów) po wchłonięciu Deutsche Banku, o czym poinformowano pod koniec ubiegłego roku. Finalizacja przejęcia części działalności niemieckiej marki ma nastąpić w ostatnim kwartale tego roku. Aktywa całej grupy kapitałowej Deutsche Banku na koniec 2016 roku (ostatni raport) wynosiły niecałe 40 mld zł – dokładnie tyle, ile brakuje Bankowi Zachodniemu do Banku Pekao (oczywiście całość nie zasili sumy bilansowej BZ WBK).
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane