Raport PRNews.pl: Liczba aktywnych kart debetowych – I kw. 2018

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 24-05-2018, 12:13

Karty debetowe to najpopularniejszy rodzaj kart płatniczych w Polsce. Z danych zebranych z 17 banków o profilu uniwersalnym wynika, że na koniec I kwartału obsługiwały łącznie 25,9 mln tego typu kart. To o 1,4 mln więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Karty debetowe wydają niemal wszystkie banki w Polsce. To podstawowy typ karty płatniczej – klucz do gotówki zgromadzonej na rachunku. Z danych zebranych z banków komercyjnych wynika, że na koniec marca 2018 roku obsługiwały 25,9 mln tego typu kart. To o 403 tys. więcej niż kwartał wcześniej i aż o 1,4 mln więcej niż w marcu 2017 r.

Czołówka największych wydawców jest niezmienna. Liderem jest PKO BP, który obsługuje 6,9 mln kart płatniczych. Drugie miejsce zajmuje BZ WBK (3,4 mln), a trzecie Pekao (3,2 mln). W ciągu roku PKO BP zwiększył swój portfel kart o 307 tys., Bank Millennium o 284 tys., a ING Bank Śląski o 205 tys. Te trzy banki zwiększyły też najbardziej liczbę prowadzonych kont osobistych.

Narodowy Bank Polski podaje, że na koniec IV kw. 2017 r. (nowszych danych jeszcze nie ma) na rynku funkcjonowało 30,5 mln kart debetowych. Te brakujące w powyższej tabeli 4,5 mln kart to sektor spółdzielczy, karty biznesowe oraz karty wydane przez klika mniejszych banków, które nie udostępniły nam danych (m.in. Nest Bank, Toyota Bank czy Idea Bank).Liczba kart debetowych w porównaniu do liczby RORPowyższy wykres pokazuje liczbę wydanych kart debetowych w porównaniu do liczby obsługiwanych kont osobistych. Jak widać, w niektórych bankach dysproporcje są duże. Przykładowo eurobank ma 1,4 mln kont, ale tylko 313 tys. kart debetowych. Podobnie jest w Banku Pocztowym. Z kolei w BZ WBK jest odwrotnie – bank wydał więcej kart niż obsługuje kont. Z czego wynikają takie różnice?Banki takie jak eurobank czy Credit Agroicole przez lata działały w segmencie consumer finance. Konta dokładane były do kredytów jako produkty ułatwiające spłatę pożyczek. Dopiero po przemianie w banki i profilu uniwersalnym, zaczęto stawiać większy nacisk na transakcyjność klientów. Z kolei Bank Pocztowy to instytucja, która obsługuje nieco starszych klientów. Takie osoby są przywiązane do gotówki i z kart korzystają sporadycznie.Na drugim biegunie mamy BZ WBK. Klienci tego banku mogą mieć nawet po kilka kart debetowych do jednego rachunki. Obok tradycyjnej karty płatniczej, bank wydaje także karty wirtualne, które działają w smartfonach i zegarkach z funkcją Garmin Pay. Trzeba też pamiętać, że do jednego rachunku może być wydanych kilka kart plastikowych – jest to często spotykane przy kontach wspólnych.Obserwuj @wboczon
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane