Raporty analityczne skłoniły do sprzedaży akcji banków

Sebastian Gawłowski
12-07-2001, 00:00

Raporty analityczne skłoniły do sprzedaży akcji banków

Spadek indeksu Nasdaq poniżej 2 tys. punktów oraz kolejne rewizje prognoz spółek z USA wpłynęły na przebieg sesji na świecie. Po ostrzeżeniu Corninga, największego producenta światłowodów, zwolnienie kolejnych 1,5 tys. osób zapowiedział Compaq. Drugi największy na świecie producent komputerów osobistych spodziewa się, że jego przychody za drugi kwartał spadną o 9 proc., do 8,4 mld dolarów w rezultacie ostrej konkurencji cenowej i słabnącej gospodarki europejskiej.

W trakcie sesji na rynku w Tokio wartość indeksu Nikkei 225 wahała się w okolicach 16-letniego minimum. Wskaźnik ostatecznie zakończył sesję 1,44-proc. spadkiem. Zniżkowała cena papierów producenta notebooków Toshiby, a także elektronicznego giganta NEC. NTT DoCoMo poinformował, że musi naprawić 100 tys. produktów Matshushity. W reakcji na tę wiadomość jego cena zniżkowała 5,6 proc.

Złe nastroje inwestorów po obu stronach Atlantyku spotęgowały kolejne ostrzeżenia o rewizji prognoz finansowych spółek. Inwestorów zaniepokoiły pesymistyczne informacje dotyczące sytuacji sektora bankowego oraz redukcja prognoz Compaqa. Analitycy Commerzbanku, Merrill Lynch i Deutsche Banku opublikowali negatywne raporty na temat sytuacji w europejskim sektorze bankowym. Ich zdaniem, wyniki finansowe banków będą gorsze z powodu trudnej sytuacji na rynku. W efekcie liderem spadków był światowy gigant HSBC, ponieważ Deutsche Bank obniżył rekomendację dla jego akcji do „niżej niż rynek”. Notowania globalnej grupy bankowej spadły o 4 proc.

Na giełdzie londyńskiej osiem na dziesięć walorów, które procentowo straciły najwięcej, reprezentowało sektor technologiczny. Przecenę kontynuował producent sprzętu telekomunikacyjnego Marconi. Spółce wytoczono sprawy sądowe o opublikowanie korekty wyników zaledwie w 7 tygodni po zapowiedzi ich progresu. W ubiegłym tygodniu wartość akcji Marconiego spadła o blisko 60 proc.

We Frankfurcie Infineon Technologies notował korektę wzrostową dzięki nie potwierdzonym doniesieniom, że bank inwestycyjny Merrill Lynch zaleca inwestorom kupowanie akcji spółki. Z kolei koncern samochodowy DaimlerChrysler wzmocnił się po podwyższeniu przez J.P. Morgan rekomendacji dla spółki do „kupuj”. Również WestLB podwyższył rekomendacje dla akcji spółki. Analitycy sugerują poprawę wyników amerykańskiego ramienia koncernu.

Mimo że Nasdaq startował 0,41-proc. zniżką, kolejne minuty handlu za oceanem przyniosły odbicie. Indeksy do góry pociągnęły General Motors, Microsoft oraz IBM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raporty analityczne skłoniły do sprzedaży akcji banków