RCSS: realne stopy są zbyt wysokie

Cezary Koprowicz
opublikowano: 20-12-2000, 00:00

RCSS: realne stopy są zbyt wysokie

Jerzy Kropiwnicki, szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, twierdzi, że są podstawy do obniżenia stóp procentowych.

— Realne stopy są znacznie wyższe niż u partnerów zachodnich. Taka sytuacja jest niezdrowa i nie powinna być utrzymywana — twierdzi Jerzy Kropiwnicki.

Według analityków, realne stopy procentowe wynoszą obecnie ponad 9 proc. przy inflacji liczonej rok do roku 9,3 proc. po listopadzie. Przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej twierdzą, że zanim podejmą jakiekolwiek decyzje, muszą mieć pewność, że spadkowy trend inflacyjny jest trwały.

Według prognoz RCSS, sytuacja makroekonomiczna Polski będzie się poprawiać. Deficyt obrotów bieżących na koniec roku spadnie do około 7 proc. PKB z 7,6 proc. w roku ubiegłym. Zdaniem Jerzego Kropiwnickiego, inflacja po grudniu spadnie poniżej 9 proc. Wzrost gospodarczy nie osiągnie jednak 5 proc. i wyniesie 4 do 4,5 proc. Zagraniczne inwestycje bezpośrednie wzrosną do 10 mld USD z 8,3 mld USD w 1999 roku. W latach 1990- -99 napływ kapitału zagranicznego w formie inwestycji bezpośrednich wyniósł 38,9 mld USD. KPR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RCSS: realne stopy są zbyt wysokie