"Reakcja rynków zbyt nerwowa"

MD
21-03-2011, 16:30

Rynki zbyt nerwowo reagują na wydarzenia geopolityczne na świecie, uważa Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup.

Jego zdaniem, ostatnio nastroje na rynkach osculują od euforii do paniki. Tymczasem realizacja najgorszego scenariusza w przypadku Japonii czy Libii jest mało prawdopodobna.

- Dopóki Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt czy Iran nie zostały wciągnięte w znaczeniu ilościowym nie dzieje się nic bardzo istotnego – wydobycie ropy w Libii to mniej niż 2 proc. światowej dziennej produkcji – tłumaczył Buiter w CNBC. – Przy cenie ropy Brent na poziomie 116 USD gospodarka da sobie radę. I tak ropa by doszła przez rok do tego poziomu tylko dzięki wzrostowi popytu  - dodał.

Główny ekonomista Citigroup radzi raczej inwestorom obserwować wydarzenia podczas szczytu UE w tym tygodniu, gdzie będzie poruszona kwestia zadłużenia państw.

- Jeśli dojdzie do porozumienia z Irlandią, garnek zostanie zdjęty z ognia. Jeśli jednak do tego nie dojdzie, sprawy mogą przyjąć paskudny obrót, bo Irlandia może jednostronnie zdecydować o restrukturyzacji zarówno jej długu jak i długu jej banków, co może wywołać panikę na europejskim rynku finansowym – powiedział.

MD, cncb.com 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Reakcja rynków zbyt nerwowa"