Recesja w Grecji płytsza od prognoz

Tegoroczna recesja w Grecji może być niższa niż zakładały wcześniejsze prognozy, donosi Reuters powołując się na źródła związane z negocjacjami ratunkowymi.

Przedstawiciele greckiego rządu oczekują obecnie, że w 2015 r. gospodarka skurczy się o 1,4 proc. podczas gdy pierwotne projekcje zakładały spadek rzędu 2,3 proc. Według agencyjnych źródeł, wierzyciele Hellady przystali na zweryfikowany odczyt. Na niezmienionym poziomie pozostała natomiast prognoza na rok przyszły, zgodnie z którą PKB obniży się o 1,3 proc. 

Grecja, flagi
Wyświetl galerię [1/2]

Grecja, flagi

Bloomberg

Przed kilkoma dniami grecki minister gospodarki George Stathakis, również oczekując niższej dynamiki spadku PKB stwierdził, że Hellada korzystać będzie z dobrych wyników branży turystycznej i łagodniejszych niż oczekiwano skutków wdrożenia pod koniec czerwca kontroli kapitałowej mającej na celu zahamowanie odpływu depozytów. 

Tymczasem nadwyżka na rachunku bieżącym Grecji uległa w sierpniu zwiększeniu w ujęciu rocznym, głównie dzięki mniejszemu deficytowi towarów i niższemu importowi. Nadwyżka wzrosła do 2,09 mld EUR z 1,86 mld w sierpniu 2014 r. Wpływy z turystyki zwiększyły się do 3,39 mld EUR z 3,16 mld rok wcześniej. 

W całym 2014 r. nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wyniosła 1,66 mld EUR wobec 1,03 mld w roku 2013, wsparta wyższymi przychodami z turystyki, głównego dostawcy obcej waluty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Recesja w Grecji płytsza od prognoz