Rekordowo niskie dostawy ropy do USA

opublikowano: 14-02-2019, 11:10

Arabia Saudyjska, największy producent ropy w kartelu OPEC dostarczyła w zeszłym tygodniu do Stanów Zjednoczonych „zaledwie” 415 tys. baryłek ropy dziennie, co pokryło się z rekordowo niskimi dostawami z roku 2010. W tym samym czasie z objętej sankami Wenezueli do USA trafiało tylko 117 tys. baryłek surowca dziennie, co również w tym przypadku jest najniższą wartością w historii.

W ciągu czterech tygodni średnia importu surowca z Arabii Saudyjskiej spadła do najniższego poziomu od listopada 2017 r. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Królestwo znad Zatoki Arabskiej przekroczyło swoje zobowiązanie wobec OPEC+ w sprawie cięć produkcyjnych, które rozpoczęły się w styczniu, i publicznie wskazało, że na USA przypadnie główna część tych ograniczeń.

Tymczasem spadek przywozu z Wenezueli do najniższego poziomu nastąpił dwa tygodnie po tym, jak Kongres USA nałożył nowe sankcje na spółkę Petroleos de Venezuela, które skutecznie odcięły import ropy naftowej z południowoamerykańskiego kraju. Średnia z czterech tygodni dla ropy z Wenezueli jest drugą najmniejszą w historii.

Ograniczenia dostaw z obu krajów OPEC już zaczęły wpływać na rafinerie amerykańskie, w szczególności te, które opierają się na ciężkiej, kwaśnej ropie, która w większości jest produkowana własnie przez Arabię Saudyjską i Wenezuelę. Na to nakładają się braki w dostawach z Kanady, gdzie doszło do obowiązkowych redukcji wydobycia w prowincji Alberta.

W najbliższym czasie – zdaniem ekspertów - sytuacja nie ulegnie poprawie. Oczekuje się, że produkcja wenezuelska spadnie do jedynie 500 tys. baryłek dziennie do końca tego roku, co byłoby najniższą wartością od 1962 r..

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu