Czytasz dzięki

Rekordowy import miedzi do Chin w lipcu

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 07-08-2020, 10:50

Dzisiaj pojawiły się dane dotyczące handlu zagranicznego w Chinach, w których podano także wyliczenia związane z importem miedzi do tego kraju. Jak się okazało, w lipcu był on rekordowy i znalazł się na poziomie 762,2 tysięcy ton. To aż o 16,1% więcej niż wynosił poprzedni rekord, osiągnięty w czerwcu, a wynoszący niecałe 656,5 tysięcy ton.

I w końcu po trzecie, do gry weszli arbitrażyści. Znaczna różnica cen miedzi na rynku w Szanghaju w porównaniu z Londynem sprawiła, że Chińczycy chętnie kupowali miedź z zagranicy. Niemniej, ten efekt nie jest już widoczny obecnie, więc tylko przejściowo wspierał on import miedzi do Chin.

Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że powyższe czynniki jedynie tymczasowo sprzyjały większym zakupom miedzi przez Państwo Środka, dlatego kurs miedzi nie zareagował istotnie na powyższe dane dotyczące rekordowego importu metalu. W kolejnych tygodniach i miesiącach presja podażowa na rynku miedzi może się zwiększać – chociaż oczywiście ważnym czynnikiem cenotwórczym może być nieprzewidywalność związana z wydobyciem miedzi w Ameryce Południowej w obliczu drugiej fali pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane