Rekordowy odpływ wiernych z Kościoła Szwecji

opublikowano: 12-08-2016, 11:39

Rekordowa liczba członków wystąpiła z Kościoła Szwecji w czerwcu i lipcu. To skutek skandalu, który wybuchł po ujawnieniu wydatków jego oficjeli.

W czerwcu z Kościoła Szwecji, największego Kościoła ewangelicko-luterańskiego na świecie, postanowiło odejść 13,3 tys. osób.  To ponad czterokrotnie więcej niż przeciętnie w tych samym miesiącu w przeszłości. W lipcu odejście z Kościoła zgłosiło 5,1 tys. osób, czyli ponad dwukrtonie więcej niż wcześniej w tym okresie. Od początku roku z Kościoła odeszło 38,3 tys. wiernych wobec 46,9 tys. w całym 2015 r.

Bloomberg

Wzrost liczby osób deklarujących odejście z Kościoła Szwecji tłumaczony jest skandalem, który wybuchł w maju tego roku. Sveriges Radio poinformowało wówczas, że osoby pracujące w Kościele finansowali z pieniędzy ofiarowanych mu przez wiernych m.in. podróże do kurortów wypoczynkowych i atrakcyjnych turystycznie miejsc. Mieli na to wydać kilka milionów koron. Dziennik  Aftonbladet informował także o tym, że wysokiej rangi oficjele Kościoła finansowali z pieniędzy wiernych pobyt w luksusowych hotelach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.se

Polecane