Rekordy na zakończeniu tygodnia na Wall Street

opublikowano: 15-11-2019, 22:07

W dobrych nastrojach udawali się na weekendową przerwę inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach. Po czwartkowej zadyszce, w piątek obóz byków niepodzielnie rządził na parkietach pchając wszystkie trzy główne indeksy na nowe rekordowe poziomy.

Ponownie apetyt na akcje był implikowany optymizmem związanym z negocjacjami handlowymi prowadzonymi między przedstawicielami administracji waszyngtońskiej i pekińskiej. Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow stwierdził, że negocjacje zbliżają się do ostatnich etapów i strony są bliskie zawarcia częściowej umowy handlowej.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

W efekcie pozytywnych nastrojów panujących na giełdach indeks szerokiego rynku S&P500 odnotował szóstą z rzędu tygodniową zwyżkę.

W piątek na parkiet dotarła najnowsza seria danych makro. Pozytywnie zaskoczył odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej. Ta bowiem w październiku wzrosła, ale konsumenci ograniczyli zakupy artykułów gospodarstwa domowego i ubrań, co może złagodzić oczekiwania na silny sezon zakupów świątecznych.

Zaniepokoiły za to dane o mocniejszym niż oczekiwali ekonomiści spadku produkcji przemysłowej oraz wskaźnika NY Empire State. Jak widać z ostatnich publikacji, obraz amerykańskiej gospodarki nie jest jednoznaczny, co utrudnia przewidywania odnośnie kolejnych kroków Banku Rezerw Federalnych dotyczących poziomu stóp procentowych.

Na wartości zyskiwało dziewięć z 11-tu głównych branż wchodzących w skład indeksu S&P500. Najmocniej drożały wrażliwe na problemy związane z handlem zagranicznym (wojna handlowa z Chinami) spółki technologiczne z akcjami Qualcomm na czele.

 Drugi dzień z rzędu taniał dolar, zaś po raz pierwszy w tym tygodniu rosła rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji skarbowych. 

Ostatecznie na finiszu sesji indeks największych blue chipów drożał o 0,80 proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 0,65 proc. zaś technologiczny Nasdaq wzmacniał się o 0,73  proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu