Czytasz dzięki

Rentowność austriackich 100-latek poniżej 1 proc.

opublikowano: 24-06-2020, 12:58

Austriacki rząd wrócił w środę na rynek długu z emisją obligacji o 100-letnim terminie zapadalności, dołączając do prestiżowego klubu "stulatków". Zamierzał z niej pozyskać do 2 mld EUR.

Wbrew obawom wynikającym z raczej niewielkiego rynku aż tak długowiecznych papierów dłużnych, oferta Austrii spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Mówi się o nawet 10-krotnym przebiciu oferty. Oferta kusiła sięgającą…0,88 proc. rentownością, co postrzegane jednak było jako jedne z najlepszych warunków jak dotąd.  

Ryzyko dla inwestorów polega na tym, że obligacja nie spłaca się przez 100 lat, a oni nie dostają „ładnego” kuponu. Eksperci podkreślają, że nowa oferta Austrii wskazuje na desperację ze strony inwestorów szukających papierów wartościowych, w tym obligacji gwarantujących cokolwiek (zysk) powyżej zera procent.

Austria ma drugi najwyższy rating inwestycyjny na poziomie AA +, stąd duży popyt, szczególnie ze strony funduszy emerytalnych i firm ubezpieczeniowych poszukujących bardzo długich aktywów na pokrycie swoich przyszłych zobowiązań.

Przykład Austrii może pociągnąć naśladowców. Co prawda inne kraje europejskie, takie jak Irlandia i Belgia, również wyemitowały 100-letni dług, ale tylko w ramach oferty prywatnej. Z kolei papiery o 50-letnim terminie zapadalności sprzedawały Francja i Włochy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane