Resort środowiska zapowiada skuteczniejszą walkę z mafią śmieciową

  • PAP
opublikowano: 25-04-2019, 16:47

Baza danych odpadowych będzie działać od początku przyszłego roku - powiedział PAP w czwartek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Jak dodał, posłuży do walki z mafią śmieciową.

"Do końca roku chcemy uruchomić bazę danych odpadowych. Już w połowie roku będą trwały testy poszczególnych modułów" - tłumaczył Mazurek. Przypomniał, że już od początku roku funkcjonuje system rejestrowy. "Wszystkie podmioty, które gospodarują w Polsce odpadami są zobowiązane do wpisania się do rejestru" - powiedział.

Śmieci, odpady
Zobacz więcej

Śmieci, odpady fot. Bloomberg

Według resortu ten rejestr już pozytywnie wpływa na zmniejszenie patologii w gospodarce odpadami. "W czwartek odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji i innych służb, aby ten system był jak najbardziej efektywny i dostępny także dla innych służb, tak by ta nasza współpraca przynosiła owoce w walce z patologiami, ale także żeby przedsiębiorcy którzy uczciwie gospodarują, mogli w sposób jak najmniej problemowy prowadzić swoją działalność na terenie Polski" - powiedział PAP wiceminister środowiska.

Według resortu środowiska baza danych odpadowych pozwoli na "śledzenie" drogi odpadów w Polsce. "Ten system będzie otwarty z bardzo przyjaznym interfejsem, tak aby w sposób intuicyjny można było dokonywać w nim czynności. Mamy tutaj bardzo innowacyjne podejście – na etapie tworzenia bazy możemy go dostosowywać do tych potrzeb, które wynikają ze specyfiki działania poszczególnych służb, tak Inspekcji Ochrony Środowiska, jak i innych, które będą korzystać z tej bazy w walce z patologiami, z mafią śmieciową" - powiedział PAP Sławomir Mazurek.

Jak zaznaczył, "baza danych odpadowych zacznie działać od początku 2020 roku, a od 2021 r. dojdzie do niej kolejny moduł, który pozwoli w pełni ją domknąć. Realizuje ją Instytut Ochrony Środowiska" 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy