Czytasz dzięki

Rodzina Zaleskich stawia na ochronę przed dronami

opublikowano: 26-02-2019, 22:00

Inwestorzy stojący za powstaniem Alior Banku szukają technologicznych nowinek. Na ich radarze znalazł się APS

Z polskiej technologii antydronowej rozwijanej przez Advanced Protection Systems (APS) zaczęli już korzystać pierwsi klienci. Spółka chwali się m.in. dostawami swojego Ctrl+Sky dla norweskiego operatora lotnisk, czeskich służb bezpieczeństwa i wojsk NATO. Liczy na więcej, tym bardziej że projekt wsparli właśnie kolejni inwestorzy.

Rynek rozwiązań antydronowych przyspiesza, rośnie świadomość ochrony.
Systemy do detekcji i neutralizacji dronów to konieczność dla utrzymania
bezpieczeństwa, czego dowodem są ostatnie wydarzenia na Gatwick i Heathrow —
podkreśla Maciej Klemm, prezes APS, który objął funkcję po Radosławie
Piesiewiczu, współwłaścicielu spółki.
Zobacz więcej

NOWA OCHRONA:

Rynek rozwiązań antydronowych przyspiesza, rośnie świadomość ochrony. Systemy do detekcji i neutralizacji dronów to konieczność dla utrzymania bezpieczeństwa, czego dowodem są ostatnie wydarzenia na Gatwick i Heathrow — podkreśla Maciej Klemm, prezes APS, który objął funkcję po Radosławie Piesiewiczu, współwłaścicielu spółki. Fot. ARC

Wyzwania przyszłości

Kilka milionów złotych (kwota nie jest ujawniona) na rozwój spółki wyłożyła rodzina Zaleskich.

— Na bieżąco przyglądam się światowym innowacjom technologicznym. Okazuje się, że w Polsce ich nie brakuje. Zdecydowałam się więc zaangażować w APS, oferujący rozwiązanie dla globalnych „wyzwań przyszłości”, stających się powoli teraźniejszością. APS jest liderem w swojej branży, wartej wkrótce miliardy dolarów rocznie — twierdzi Helene Zaleski.

Inwestorka podkreśla, że „cele spółki są ambitne — to m.in. instalacja systemu antydronowego Ctrl+Sky na największych lotniskach i ochrona infrastruktury krytycznej”. Wiadomo, że APS cały czas prowadzi rozmowy również z innymi potencjalnymi inwestorami.

— Inwestycję rodziny Zaleskich traktujemy w kategoriach pre-IPO [niepubliczna emisja akcji skierowana do prywatnych inwestorów, poprzedzająca emisję publiczną — przyp. red.]. Za kilka miesięcy planujemy wprowadzenie firmy na GPW — przypomina Maciej Klemm, prezes APS, który niedawno na tym stanowisku zmienił współwłaściciela spółki, Radosława Piesiewicza.

Zaznacza, że dodatkowe fundusze umożliwią powiększenie zespołów sprzedażowych i poszerzenie siatki współpracowników oraz partnerów za granicą.

— Dotychczas skupialiśmy się przede wszystkim na samej technologii i opracowaniu najlepszego produktu. Teraz będziemy rozwijać firmę od strony biznesowej — dodaje.

Ctrl+Sky w akcji

Spółka niedawno podpisała spory jak na nią zagraniczny kontrakt na dostawę systemu neutralizacji obiektów latających. Za pośrednictwem lokalnego dystrybutora, który wygrał przetarg ogłoszony przez operatora portów lotniczych — Avinor AS, sprzęt trafił na lotnisko Stavanger w Norwegii i ma szansę na instalacje na ponad 40 kolejnych portach cywilnych i wojskowych. Posłuży do detekcji ptaków i dronów, które — jak przekonali się niedawno zarządzający londyńskim Heathrow — stanowią coraz większy problem, paraliżując ruch powietrzny i harmonogram rejsów.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Na liście projektów realizowanych w Polsce są natomiast: zabezpieczenie przed dronami Stadionu Miejskiego w Gdyni i współpraca z PZU Lab z Grupy PZU (w ramach programu ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości). Część wdrożeń, np. ze względu na ich militarny charakter, nie jest ujawniana.

Inwestycje w start-up

Rodzina Zaleskich, która budowała Alior Bank, zainwestowała w Polsce niedawno również w platformę GIVT, pośredniczącą w odzyskiwaniu odszkodowań od linii lotniczych, a zarządzaną m.in. przez byłego prezesa TU Europa. Finansowo wspiera również Infracht.com, czyli system łączący ładunki z najtańszym przewoźnikiem, oraz Onwelo, świadczące usługi IT dla biznesu.

— W Polsce jest coraz więcej inwestycji w start-upy realizowanych przez osoby prywatne. Jednak w przeciwieństwie do funduszy, które są aktywne w mediach i informują praktycznie o każdej transakcji, inwestorzy prywatni wolą często pozostać anonimowi. Mamy w portfelu THC Pathfinder spółki, do których już w pierwszych rundach dołączyli prywatni inwestorzy — i zachęcam do tego innych. Znam przedsiębiorców, którzy sprzedali swoje firmy, zaangażowali się kapitałowo jednocześnie nawet w kilkanaście start-upów i zostali aniołami biznesu. Szczególnie aktywni są właśnie ci inwestorzy prywatni, którzy w kilka lat sami przeszli ścieżkę od niewielkiej, lokalnej firmy do globalnego biznesu. Tacy przedsiębiorcy mogą zaoferować znacznie więcej niż pieniądze — czyli wiedzę i doświadczenie — mówi Radosław Czyrko, partner zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder.

1,6 mld USD Tyle w 2023 r. będzie wart rynek systemów do wykrywania dronów (szacunki Goldman Sachs).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane