Rolnicze związki grożą akcją strajkową z powodu braku wypłat z Sapardu

(Marek Druś)
opublikowano: 08-02-2005, 17:58

Rolnicze związki zawodowe zamierzają podjąć akcję protestacyjną, jeśli rząd nie wywiąże się do końca lutego z zobowiązań gwarantujących rolnikom zwrot części poniesionych kosztów w ramach programu Sapard. Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Edward Adamiec nie wyklucza, że część zadłużenia zostanie uregulowana jeszcze w tym miesiącu.

Rolnicze związki zawodowe zamierzają podjąć akcję protestacyjną, jeśli rząd nie wywiąże się do końca lutego z zobowiązań gwarantujących rolnikom zwrot części poniesionych kosztów w ramach programu Sapard. Wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Edward Adamiec nie wyklucza, że część zadłużenia zostanie uregulowana jeszcze w tym miesiącu.

Stanowisko rolniczych związków zawodowych w sprawie podjęcia akcji protestacyjnej popierają Krajowy Związek Izb Rolniczych i rolnicza "Solidarność".

Na konferencji prasowej we wtorek prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin poinformował, że ARiMR zalega rolnikom z wypłaceniem płatności w ramach programu Sapard, a tym samym rolnicy nie mogą uregulować swoich zobowiązań wobec banków. Wielu rolników bowiem na wykonanie inwestycji zaciągnęło kredyty.

"Wypłaty te opóźnione są o trzy miesiące. Niewywiązywanie się państwa ze zobowiązań wobec rolników podważa ich zaufanie" - powiedział Serafin.

Związkowcy byli oburzeni tym, że minister finansów nie przybył na konsultacje organizacji rolniczych ani nie przysłał swojego przedstawiciela.

Obecny na konferencji prasowej wiceprezes ARiMR-u Edward Adamiec podkreślił, że program Sapard jest dobrze realizowanym programem. Z zakontraktowanych 4,8 mld zł wypłacone już zostało ponad 2,1 mld zł.

Jego zdaniem, kłopoty z realizacją wypłat spowodowane są skumulowaniem liczby wniosków, które napływają do Agencji. Łącznie na uregulowanie zobowiązań, wraz z wypłatami lutowymi, potrzebne jest 600 mln zł. Kwota ta musi być sfinansowana pomostowo, tj. ze środków krajowych, gdyż Unia jedynie refunduje poniesione koszty.

Wiceprezes wyjaśnił też, że obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów w sprawie zabezpieczenia środków na realizację wypłat z Sapardu. Nie wykluczył, że Agencja w związku z tym będzie musiała zaciągnąć kredyt.

Aby Agencja mogła skorzystać z kredytu, resort finansów powinien wyrazić na to zgodę, gdyż wiąże się to z poniesieniem określonych kosztów, a także ze spłatą kredytu z refundowanych środków. Adamiec nie wykluczył, że część zadłużenia może być uregulowana jeszcze w tym miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rolnicze związki grożą akcją strajkową z powodu braku wypłat z Sapardu