Ropa drożeje przez Libię

opublikowano: 08-04-2019, 06:59

Ropa nadal drożeje na światowych rynkach z powodu doniesień z Libii, które budzą obawę ograniczenia podaży surowca.

Ropa WTI drożeje o 0,5 proc. do 66,39 USD, a Brent o 0,4 do 70,65 USD. Na rynku rośnie obawa zakłóceń dostaw surowca z Libii, gdzie tzw. Libijska Armia Narodowa walczy z siłami rządowymi i zbliżyła się już do Trypolisu. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał w niedzielę do przerwania ofensywy wojsk Chalify Haftara, uważanego za stronnika Rosji.  

- Zakłócenia dostaw w Libii podnoszą ceny w czasie kiedy rośnie apetyt na ryzykowne aktywa w związku z osłabieniem obaw o globalny wzrost – powiedział Ahn Yea Ha, analityk rynku towarowego w Kiwoom Securities Co. w Seulu. – Ropa być może drożeje zbyt szybko w tym momencie, ale trudno o niedźwiedzie sygnały – dodał.

Rynek zignorował jeden z takich sygnałów. Liczba działających szybów wydobywczych w USA wzrosła o 15 do 831, podał Baker Hughes. To jej pierwszy wzrost od połowy lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy