Ropa droższa z powodu ostrzeżenia US Navy

Cersanit S.A.
10-09-2002, 18:12

LONDYN (Reuters) - Ceny ropy, która już wcześniej drożała z powodu obaw o ewentualną wojnę z Irakiem, wzrosła we wtorek do poziomu nie widzianego od wielu miesięcy. Stało się to po tym, kiedy amerykańska marynarka wojenna - US Navy - ostrzegła przed możliwością ataków na tankowce przebywające w rejonie Bliskiego Wschodu.

Ostrzeżenie wysłało Biuro Łączności Morskiej US Navy w Bahrajnie podkreślając jednak, że nie ma dowodów, by ataki miały nastąpić w najbliższym czasie.

Cena ropy w Londynie wzrosła we wtorek po południu o 43 centy, osiągając poziom 28,92 dolara za baryłkę. Ostatni raz surowiec ten był tak drogi tuż po atakach z 11 września ubiegłego roku.

W Nowym Jorku ropa podrożała o 37 centów, do 30,10 dolara za baryłkę i była najdroższa od 19 miesięcy.

"Niepokojący jest fakt, że Navy uznało za konieczne wystosowanie takiego ostrzeżenia" - powiedział Nauman Barakat z biura brokerskiego Fimat z Londynu.

"To sugeruje, że mają na ten temat coś więcej niż tylko plotki krążące w eterze" - dodał.

Biuro w Bahrajnie podało, że według "niepotwierdzonych doniesień krążących wśród osób związanych z przewozami morskimi w tym regionie" terroryści z al-Kaidy planują ataki na tankowce (przebywające w regionie Bliskiego Wschodu)".

"US Navy nie zna szczegółów dotyczących czasu i sposobów przeprowadzenia ewentualnych ataków, nie ma też dowodów, by miały one nastąpić natychmiast. Zagrożenie należy jednak potraktować poważnie" - podano w komunikacie US Navy, do którego dotarł Reuters.

Od początku roku ropa Brent zdrożała o 40 procent, przede wszystkim z powodu rosnących obaw o to, że USA rozpocznie akcję zbrojną przeciw Irakowi.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cersanit S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa droższa z powodu ostrzeżenia US Navy