„Ropa może zdrożeć do 150 USD przez Irak”

opublikowano: 30-06-2014, 12:54

Kurs ropy Brent może dojść nawet do 150 USD jeśli konflikt w Iraku zaszkodzi wydobyciu na południowych polach naftowych, które zasilają terminale eksportowe w Zatoce Perskiej, ostrzega Societe Generale.

Eksperci szacują, że „szok podażowy” może oznaczać brak eksportu nawet 2,6 mln baryłek dziennie. Choć uważają go za mało prawdopodobny, to oceniają iż takie wydarzenie spowodowałoby skoordynowane uwalnianie rezerw strategicznych należących do członków Międzynarodowej Agencji Energii. Arabia Saudyjska miałaby także zwiększyć podaż ropy aby złagodzić wpływ takiego szoku na globalną gospodarkę.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- W tak ekstremalnym przypadku, jednakże, wysoki kurs ropy nie utrzymałby się długo, prawdopodobnie nie dłużej niż kwartał, a pewnie nawet krócej  - powiedział Michael Wittner, szef analiz globalnego rynku ropy w Societe Generale.

Jego zdaniem, bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest przedłużająca się wojna domowa w Iraku, trwająca do dwóch lat, które mogłaby spowodować zakłócenia dostaw do 500 tys. baryłek ropy dziennie.

W Iraku sunnickie ugrupowanie ISIL prowadzi ofensywę, która ma na celu obalenie rządu premiera Nuriego al-Malikiego, postrzeganego jako szyicki. Zajęło już znaczną część kraju, a w niedzielę ogłosiło utworzenie kalifatu na terytorium obejmującym część Iraku i Syrii.

Obecnie ropa Brent z sierpniowych kontraktów notowania jest po 112,62 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu