Rosja wypadła z listy największych posiadaczy amerykańskiego długu

opublikowano: 18-07-2018, 10:35

Rosja nie jest już wymieniona wśród głównych zagranicznych posiadaczy amerykańskich papierów wartościowych, wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Departament Skarbu USA.

Będąc jednym z 10 największych zagranicznych właścicieli amerykańskich papierów skarbowych, zaangażowanie w czerwcu Rosji  w amerykańskie bony i obligacje spadło do 14,9 mld USD, znacząco poniżej progu 30 mld, który nobilituje do włączenia  do miesięcznego raportu największych posiadaczy papierów emitowanych przez Departament Skarbu.

Bank Rosji
Zobacz więcej

Bank Rosji fot. Bloomberg

Najnowsza lista obejmuje 33 konkretne kraje - od największego posiadacza Chin do najmniejszego Chile - ale Rosja nie jest już wymieniona wśród nich. 

W kwietniu stan posiadania przez Rosję amerykańskich papierów skarbowych obniżył się do 48,7 mld USD z 96,1 mld miesiąc wcześniej.

Pytany o nieobecność Rosji na liście, rzecznik prasowy Departamentu Skarbu powiedział, że rynek skarbowy jest najgłębszym i najbardziej płynnym rynkiem na świecie, a popyt jest nadal wysoki. Dodał, że departament nie komentuje zaangażowania poszczególnych inwestorów ani inwestycji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosja wypadła z listy największych posiadaczy amerykańskiego długu