Czytasz dzięki

Rosja: Zwycięstwo PiS i PO może skomplikować stosunki Warszawa-Moskwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-09-2005, 09:49

Komentując wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce, prasa rosyjska prognozuje w poniedziałek, że przejęcie władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Platformę Obywatelską może jeszcze bardziej skomplikować stosunki między Moskwą a Warszawą.

Komentując wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce, prasa rosyjska prognozuje w poniedziałek, że przejęcie władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Platformę Obywatelską może jeszcze bardziej skomplikować stosunki między Moskwą a Warszawą.

    "Większość miejsc w parlamencie podzielą między sobą PO Donalda Tuska oraz PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oczekuje się, że to one będą tworzyć koalicję rządową" - wybijają "Izwiestija", dodając, że "zarówno Tusk, jak i Kaczyński, są nader wrogo nastawieni do Rosji".

    "Po tym, jak były prezydent Polski Wojciech Jaruzelski wziął udział w obchodach 60-lecia Zwycięstwa, Kaczyński zaproponował, by pozbawić go stopnia generalskiego. Wcześniej PiS zaproponowała nazwać jeden z placów w Warszawie imieniem Dżochara Dudajewa. Tusk mówił, że +Rosja nie liczy się z Polską+ i +szanuje tylko silnych+. Według niego, Polska wobec Rosji powinna postępować z godnością i zdecydowanie" - informuje moskiewski dziennik.

    Z kolei "Kommiersant" zauważa, że PiS oraz PO "znane są ze swoich agresywnych, antyrosyjskich pozycji". "Za dwa tygodnie Polska wybierze także nowego prezydenta. Zostanie nim również nieprzyjazny Moskwie polityk" - przewiduje gazeta.

    "Kommiersant" odnotowuje, że w czasie kampanii wyborczej obie partie "aktywnie krytykowały Moskwę za pobicie polskich dyplomatów i dziennikarza". "Z tego to powodu Jarosław Kaczyński na dwa dni przed wyborami porównał Rosję do faszystowskich Niemiec" - wskazuje dziennik.

    "Falę oburzenia wywołało podpisanie umowy o budowie Gazociągu Północnego, który ma bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy. Nawet prezydent (Aleksander) Kwaśniewski nazwał to porozumienie +paktem Putina-Schroedera+. A kandydat na prezydenta Lech Kaczyński obiecał na wszelkie sposoby przeszkadzać wytyczeniu tego gazociągu przez +polską strefę+ Morza Bałtyckiego, oświadczając, że +Rosja razem z Niemcami - to najwięksi wrogowie Polski" - konstatuje "Kommiersant".

    "Obserwatorzy nie mają wątpliwości, że zwycięstwo sił prawicowych w Polsce jeszcze bardziej skomplikuje i tak już niełatwe stosunki Moskwy z Warszawą" - konkluduje dziennik.

    Natomiast "Gazieta" wskazuje, że "program polityczny sojuszników z prawicowej koalicji" zakłada m.in. "dystansowanie się wobec ederacji Rosyjskiej i +budowę między Rosją a Polską pasa państw przyjaznych Polsce+".

    W opinii "Nowych Izwiestii", "dla Rosji zwrot zachodniego sąsiada w prawo oznacza jedno: stosunki między naszym krajem i Polską jeszcze bardziej się skomplikują".

    "Rosji żaden z potencjalnych scenariuszy nie wróży ocieplenia w stosunkach z Warszawą. Jedyna partia - Samoobrona - która odnosi się do Rosji jeśli nie z miłością, to na pewno z tolerancją, może liczyć jedynie na miejsce w ławach opozycji" - piszą "Nowyje Izwiestija".

    "Pozostałe ugrupowania polityczne i ich liderzy za Kremlem nie przepadają. Jarosław Kaczyński wielokrotnie krytykował Aleksandra Kwaśniewskiego za zbyt łagodny kurs wobec Moskwy. Szczególnie ostre, wręcz skandaliczne, było oświadczenie tego popularnego polityka, dotyczące napadów w rosyjskiej stolicy na polskich dyplomatów" - kontynuuje gazeta.

    Według "Nowych Izwiestii", "także kandydat PO na premiera (Jan Maria) Rokita nie jest znany ze szczególnie ciepłych uczuć wobec Moskwy". "A po tym, jak podano informację o budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu z pominięciem Polski, otwarcie okazywał swoje oburzenie, podkreślając, iż życzliwi sobie sąsiedzi tak się nie zachowują" - dodaje moskiewski dziennik.

    Analizując przyczyny porażki SLD, "Wremia Nowostiej" i inne rosyjskie gazety zauważają, że wyborcy postanowili ukarać byłych komunistów za skandale korupcyjne i bezrobocie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane