Rośnie apetyt na biura z klimatem

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Rewitalizacja: Kamienice i postindustrialne obiekty przykuwają coraz większą uwagę najemców, szukających nietuzinkowych przestrzeni

Według Cushman & Wakefield, w Polsce w budowie i w planach jest około 249,6 tys. mkw. biur w obiektach modernizowanych lub powstających na terenach poddawanych rewitalizacji. Za 47 proc. z tej powierzchni odpowiadają rewitalizacyjne inwestycje warszawskie, gdzie zapowiedziane lub budowane jest ponad 117,5 tys. mkw. biur.

Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację zabytkowych obiektów, bo to niezawodny sposób na podniesienie ich wartości. Wynika także z dużego popytu na tego typu nieruchomości — zapewnia Anna Górska-Kwiatkowska, ekspertka z Cushman & Wakefield.
Zobacz więcej

POPYT I PODAŻ:

Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację zabytkowych obiektów, bo to niezawodny sposób na podniesienie ich wartości. Wynika także z dużego popytu na tego typu nieruchomości — zapewnia Anna Górska-Kwiatkowska, ekspertka z Cushman & Wakefield. [FOT. ARC]

— Deweloperzy, zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych, wierzą w utrzymanie się silnego popytu na unikatowe biura zarówno w historycznych kamienicach, jak i odnawianych obiektach poprzemysłowych. Ostatnie kwartały wskazują, że rynek wchłania większość takiej powierzchni — zapewnia Anna Górska-Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących w dziale powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield.

Pod dobrym adresem

Najbardziej znane warszawskie kamienice, które dostały drugie życie w formie klimatycznych biurowców, to: Lipiński Passage, Le Palais, Royal Trakt Offices, Griffin House oraz Dom Dochodowy o Trzech Frontach.

— Zrewitalizowane kamienice stanowią bardzo dobrą alternatywę dla mniejszych najemców, dla których istotną rolę odgrywają adres i charakter biura. Są to najczęściej kameralne inwestycje, oferujące łącznie od 3 do 6 tys. mkw. powierzchni, przez co najemca zajmujący 500 mkw. będzie bardziej widoczny i nie zniknie na tle dużych firm, jak mogłoby się stać w przypadku inwestycji wieżowych — wyjaśnia Sebastian Świstak, dyrektor w dziale powierzchni biurowych Colliers International.

Odnowione kamienice biurowe, jak zapewniają doradcy, oferują nie tylko wysokie, często liczące ponad trzy metry pomieszczenia o szczególnym klimacie, lecz także najczęściej znajdują się w centrach miast. Sebastian Świstak twierdzi, że nie tylko rewitalizowane budynki, lecz również takie inwestycje, jak Poznańska 37 (gotowy w I połowie 2018 r.) czy Polna Corner (projekt ma się zakończyć w najbliższych tygodniach), stanowiące połączenie części zabytkowej z nowoczesnym budynkiem, znajdują się już w zaawansowanym procesie komercjalizacji i nie narzekają na brak zainteresowania.

— W kamienicach z drugim biurowym życiem czynsze oscylują w przedziale 20-25 euro za mkw. miesięcznie. Uzależnione są głównie od dzielnicy, charakteru budynku, standardu technicznego oraz poziomu wynajęcia. Wysokość czynszu skorelowana jest także ze stopniem skomplikowania takiej inwestycji — zauważa Sebastian Świstak.

Biurka w halach

Równocześnie w Warszawie rozwija się oferta biur w dawnych halach przemysłowych. Najbardziej spektakularne i oczekiwane projekty to ArtN, Koneser i Browary Warszawskie. Grupa Capital Park, która intensywnie pracuje nad rewitalizacją dawnej fabryki Norblina na warszawskiej Woli, zapewnia, że projekt o nazwie ArtN stanie się jednym z najciekawszych tego typu w Polsce.

— ArtN znajdować się będzie na terenie zabytkowej fabryki, więc charakter tej powierzchni będzie zgoła odmienny od tego, co oferują budynki w zagłębiu biurowym w okolicy Ronda Daszyńskiego czy Ronda ONZ. W tym miejscu dominować będą przestrzenie z otwartymi sufitami, o postindustrialnym,loftowym charakterze, wzbogacone wieloma detalami ze starej fabryki, z licznymi ekspozycjami platerów. Wnętrza i części wspólne są projektowane w niezwykle ciekawy, konceptualny sposób. Dzięki nim chcemy pozyskać najemców, którzy poszukują niestandardowych powierzchni, takich jak np. biznesy kreatywne czy firmy z branży nowoczesnych technologii — opowiada Marcin Juszczyk, członek zarządu Grupy Capital Park.

Kolejne przedsięwzięcie zasługujące na uwagę to Browary Warszawskie, realizowane przez Echo Investment na Woli, w którym, choć dominować ma funkcja mieszkalna, deweloper nie zapomniał o powierzchni biurowej — Docelowo projekt Browarów będzie obejmował stworzenie całkowicie nowej przestrzeni publicznej, w której znajdzie się m.in. blisko 50 tys. mkw. biur — szacuje Anna Górska-Kwiatkowska.

Natomiast po drugiej stronie Wisły, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser, powstają biurowe zarówno w odnawianych budynkach pofabrycznych, jak i w nowych obiektach. Aktualnie w budowie znajduje się 25,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, z której ponad 86 proc. zostało już wynajęte. Projekt realizuje Grupa Liebrecht & wooD i BBI Development.

— Ze względu na funkcjonujący w Koneserze od 2015 r. Campus Warsaw — pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum wsparcia dla start-upów sygnowane przez Google — inwestycja jest chętnie wybierana przez spółki z sektora e-commerce, technologii i branży software. Ale oprócz przedsiębiorstw związanych z sektorem ICT, lokują się tu również biura serwisowane (Dago Centrum), kancelarie prawnicze (RK Legal, BHWS), firmy przemysłowe (Energy Solution) i logistyczne (Waberer’s Polska). Na otworzenie tu swoich biur zdecydowały się też spółki z grupy WPP (Grupa Ogilvy, Kantar Millward Brown i Kantar TNS) — światowego lidera komunikacji marketingowej — wylicza Mariusz Kozłowski, prezes Liebrecht & wooD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu