Rośnie apetyt na biura z klimatem

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Rewitalizacja: Kamienice i postindustrialne obiekty przykuwają coraz większą uwagę najemców, szukających nietuzinkowych przestrzeni

Według Cushman & Wakefield, w Polsce w budowie i w planach jest około 249,6 tys. mkw. biur w obiektach modernizowanych lub powstających na terenach poddawanych rewitalizacji. Za 47 proc. z tej powierzchni odpowiadają rewitalizacyjne inwestycje warszawskie, gdzie zapowiedziane lub budowane jest ponad 117,5 tys. mkw. biur.

POPYT I PODAŻ:
POPYT I PODAŻ:
Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację zabytkowych obiektów, bo to niezawodny sposób na podniesienie ich wartości. Wynika także z dużego popytu na tego typu nieruchomości — zapewnia Anna Górska-Kwiatkowska, ekspertka z Cushman & Wakefield.
[FOT. ARC]

— Deweloperzy, zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych, wierzą w utrzymanie się silnego popytu na unikatowe biura zarówno w historycznych kamienicach, jak i odnawianych obiektach poprzemysłowych. Ostatnie kwartały wskazują, że rynek wchłania większość takiej powierzchni — zapewnia Anna Górska-Kwiatkowska, dyrektor ds. reprezentacji wynajmujących w dziale powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield.

Pod dobrym adresem

Najbardziej znane warszawskie kamienice, które dostały drugie życie w formie klimatycznych biurowców, to: Lipiński Passage, Le Palais, Royal Trakt Offices, Griffin House oraz Dom Dochodowy o Trzech Frontach.

— Zrewitalizowane kamienice stanowią bardzo dobrą alternatywę dla mniejszych najemców, dla których istotną rolę odgrywają adres i charakter biura. Są to najczęściej kameralne inwestycje, oferujące łącznie od 3 do 6 tys. mkw. powierzchni, przez co najemca zajmujący 500 mkw. będzie bardziej widoczny i nie zniknie na tle dużych firm, jak mogłoby się stać w przypadku inwestycji wieżowych — wyjaśnia Sebastian Świstak, dyrektor w dziale powierzchni biurowych Colliers International.

Odnowione kamienice biurowe, jak zapewniają doradcy, oferują nie tylko wysokie, często liczące ponad trzy metry pomieszczenia o szczególnym klimacie, lecz także najczęściej znajdują się w centrach miast. Sebastian Świstak twierdzi, że nie tylko rewitalizowane budynki, lecz również takie inwestycje, jak Poznańska 37 (gotowy w I połowie 2018 r.) czy Polna Corner (projekt ma się zakończyć w najbliższych tygodniach), stanowiące połączenie części zabytkowej z nowoczesnym budynkiem, znajdują się już w zaawansowanym procesie komercjalizacji i nie narzekają na brak zainteresowania.

— W kamienicach z drugim biurowym życiem czynsze oscylują w przedziale 20-25 euro za mkw. miesięcznie. Uzależnione są głównie od dzielnicy, charakteru budynku, standardu technicznego oraz poziomu wynajęcia. Wysokość czynszu skorelowana jest także ze stopniem skomplikowania takiej inwestycji — zauważa Sebastian Świstak.

Biurka w halach

Równocześnie w Warszawie rozwija się oferta biur w dawnych halach przemysłowych. Najbardziej spektakularne i oczekiwane projekty to ArtN, Koneser i Browary Warszawskie. Grupa Capital Park, która intensywnie pracuje nad rewitalizacją dawnej fabryki Norblina na warszawskiej Woli, zapewnia, że projekt o nazwie ArtN stanie się jednym z najciekawszych tego typu w Polsce.

— ArtN znajdować się będzie na terenie zabytkowej fabryki, więc charakter tej powierzchni będzie zgoła odmienny od tego, co oferują budynki w zagłębiu biurowym w okolicy Ronda Daszyńskiego czy Ronda ONZ. W tym miejscu dominować będą przestrzenie z otwartymi sufitami, o postindustrialnym,loftowym charakterze, wzbogacone wieloma detalami ze starej fabryki, z licznymi ekspozycjami platerów. Wnętrza i części wspólne są projektowane w niezwykle ciekawy, konceptualny sposób. Dzięki nim chcemy pozyskać najemców, którzy poszukują niestandardowych powierzchni, takich jak np. biznesy kreatywne czy firmy z branży nowoczesnych technologii — opowiada Marcin Juszczyk, członek zarządu Grupy Capital Park.

Kolejne przedsięwzięcie zasługujące na uwagę to Browary Warszawskie, realizowane przez Echo Investment na Woli, w którym, choć dominować ma funkcja mieszkalna, deweloper nie zapomniał o powierzchni biurowej — Docelowo projekt Browarów będzie obejmował stworzenie całkowicie nowej przestrzeni publicznej, w której znajdzie się m.in. blisko 50 tys. mkw. biur — szacuje Anna Górska-Kwiatkowska.

Natomiast po drugiej stronie Wisły, na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser, powstają biurowe zarówno w odnawianych budynkach pofabrycznych, jak i w nowych obiektach. Aktualnie w budowie znajduje się 25,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, z której ponad 86 proc. zostało już wynajęte. Projekt realizuje Grupa Liebrecht & wooD i BBI Development.

— Ze względu na funkcjonujący w Koneserze od 2015 r. Campus Warsaw — pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum wsparcia dla start-upów sygnowane przez Google — inwestycja jest chętnie wybierana przez spółki z sektora e-commerce, technologii i branży software. Ale oprócz przedsiębiorstw związanych z sektorem ICT, lokują się tu również biura serwisowane (Dago Centrum), kancelarie prawnicze (RK Legal, BHWS), firmy przemysłowe (Energy Solution) i logistyczne (Waberer’s Polska). Na otworzenie tu swoich biur zdecydowały się też spółki z grupy WPP (Grupa Ogilvy, Kantar Millward Brown i Kantar TNS) — światowego lidera komunikacji marketingowej — wylicza Mariusz Kozłowski, prezes Liebrecht & wooD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane