Rośnie wycena kontraktów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-02-2022, 13:49

Trudno powiedzieć, czy strach wywołany działaniami Moskwy wymierzonymi bezpośrednio w Ukrainę, a pośrednio w natowski Zachód minął, czy mamy jedynie do czynienia ze zwykłą chciwością i odkupywaniem aktywów na dołkach. Rosnąca wycena kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd sugeruje, że rynek będzie próbował odreagować ostatnią przecenę mając na uwadze tak naprawdę niewielki zakres sankcji nałożonych na Moskwę, przynajmniej na obecną chwilę, co raczej nie doprowadzi do jakiś głębokich perturbacji.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Około godziny 13:30 kontrakty na indeks Dow Jones IA rosły o 0,53 proc. Futures na indeks szerokiego rynku S&P500 zyskiwały 0,62 proc. Z kolei na technologiczny Nasdaq 100 drożały o 0,97 proc.

Wtorek przyniósł poważne spadki na Wall Street i Nasdaq, choć po początkowym szoku wywołanym decyzjami Władimira Putina jeszcze przed rozpoczęciem handlu na rynku kasowym nastroje zaczęły się tonować, co dawało nadzieję, na w miarę spokojny przebieg sesji.

Realizacji takiego scenariusza nie można też wykluczyć i dzisiaj, a prospadkowe nastawienie implikuje m.in. ponowny wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Szczególnie mocny w przypadku dwuletnich papierów, szczególnie czułych na zmiany stóp procentowych. Podskoczyła ona aż o 8,5 pb dyskontując oczekiwania związane z co najmniej sześcioma podwyżkami stóp o 25 pb bazowych do listopada przez FOMC.

Wyższe zyski z obligacji oczywiście limitują atrakcyjność bardzie przecież ryzykownych akcji, szczególnie z grupy spółek zwanych wzrostowymi, jak w przypadku największych gigantów technologicznych.

Spadające notowania ropy, choć skala porannej zniżki została już ograniczona, negatywnie zapewne będą się w środę przekładać na wyceny akcji największych koncernów energetyczno-paliwowych. Na rynku surowcowy, korekcie spadkowej podaje się też złoto, którego niestety nie wsparła ograniczona skala i forma rosyjskich sankcji.

Dzisiejsze kalendarium danych makro z amerykańskiego rynku jest praktycznie puste. Jedynymi ważniejszymi odczytami są liczba wniosków o kredyt hipoteczny oraz raport API o zmianie zapasów ropy i paliw w USA w zeszłym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane