Rośnie zainteresowanie TFI rynkiem New Connect

KZ
opublikowano: 15-06-2011, 14:36

W ciągu roku zaangażowanie funduszy inwestycyjnych na małej giełdzie wzrosło czterokrotnie. Kto jest ulubieńcem zarządzających?

Według danych Analiz Online, na koniec 2010 r. w portfelach TFI znajdowały się walory 37 firm, notowanych na NewConnect. Łączna wartość zaangażowania wynosiła 216 mln zł, czyli 4 proc. całego rynku, ale jednocześnie aż cztery razy więcej, niż na koniec 2009 r.
- Zdaniem zarządzających, na NewConnect coraz częściej można znaleźć spółki, na których można relatywnie dużo zarobić, przy ryzyku tylko trochę wyższym niż na rynku głównym GPW. Z każdym rokiem rośnie więc liczba TFI, która otworzyła się na alternatywny rynek – tłumaczy Anna Zalewska, starszy analityk Analiz Online, spółki, które też jest notowana na NewConnect.

W ostatnim roku, do 14 towarzystw, które lokowały na tym rynku od dłuższego czasu, dołączyło 7 kolejnych, a jedno się wycofało.
- Z impetem wkroczyło m.in. Union Investment TFI z 44 mln zł (Mo-Bruk, Aton-
HT, TMS Brokers). W drugiej połowie minionego roku debiutantem wśród inwestorów na tym rynku został również TFI PZU, lokując aktywa m.in. w prawa do akcji Kujawskich Zakładów Poligraficznych Druk-Pak – wylicza Anna Zalewska.

Z danych Analiz Online wynika, że mimo iż rośnie zainteresowanie krajowych TFI lokowaniem kapitału na rynku alternatywnym, to udział tych inwestycji w portfelach funduszy wciąż pozostaje marginalny.
- Jednak wśród ponad 500 oferowanych na naszym rynku funduszy, można znaleźć kilka, w których akcje spółek notowanych na NewConnect stanowią więcej niż jedna dziesiąta portfela
akcyjnego. Nie dziwi fakt, iż w największym stopniu na tym rynku zaangażowany jest fundusz MCI.BioVentures FIZ, którego aktywa lokowane są w start-upy i spółki będące na wczesnym etapie rozwoju z takich branż jak ochrona zdrowia, medtech, life science – mówi Anna Zalewska.

Na koniec 2010 roku blisko 30 proc. portfela MCI.BioVentures FIZ stanowiły akcje internetowej apteki Domzdrowia.pl. O połowę mniejsze zaangażowanie (15 proc. portfela akcyjnego) na rynku alternatywnym miał PZU Energia Medycyna Ekologia (PZU FIO Parasolowy). Po kilkanaście procent, akcje spółek z NewConnect wypełniają również portfele kilku funduszy zarządzanych przez Ipopema TFI (subfundusze Alior SFIO oraz Ipopema 8 Selekcji FIZ). Zarządzającym spodobało się 10 spółek, w tym m.in. zajmująca się dystrybucją tuszy, atramentów i tonerów do drukarek Black Point, specjalizująca się w galwanizowaniu - Galvo, mleczarnia Milkpol czy producent odczynników do diagnostyki in vitro BioMaxima.
- Zarządzający najczęściej wybierają spółki, które funkcjonują już od jakiegoś czasu i poszukują finansowania na dalszy rozwój, bądź w niedalekiej perspektywie zamierzają wejść na rynek GPW – ocenia Anna Zalewska.

Najwięcej środków towarzystwa zainwestowały w akcje Domu Maklerskiego TMS Brokers, które zadebiutowały w połowie stycznia 2011 roku (aż 26 funduszy) oraz Mo-Bruk z branży utylizacji odpadów oraz produkcji paliw alternatywnych (w obu po 47 mln zł). Niecałe 17 mln zł fundusze z Investors FO TFI, Idea TFI, Noble Funds TFI i TFI PZU posiadały w akcjach grupy ADV, notowanej od kilku miesięcy na rynku podstawowym GPW. Popularna jest również specjalizująca się w produkcji kosmetyków i środków leczniczych do pielęgnacji skóry - Pharmena, w której akcje zainwestowało 17 funduszy. Fundusze miały w niej
ulokowane blisko 16 mln zł, w tym blisko połowę - Aviva Investors Poland TFI.
- Mimo, iż zainteresowanie NewConnect wyraźnie rośnie wśród zarządzających, to wciąż wielu z nich nadal jest sceptycznych wobec inwestycji na tym rynku. Muszą się oni borykać m.in. z niską płynnością, a także mniejszą dostępnością danych – podsumowuje analityczka Analiz Online.

Ulubieńcy TFI z NewConnect*

Spółka zaangażowanie w mln zł

TMS Brokers 46,7

Mo-Bruk 46,6

ADV Grupa** 16,7

Pharmena 15,8

Druk-Pak 11,9

LUG 8,5

Copernicus 7,3

Dom Zdrowia 6,2

Black Point 5,3

Eko-Export** 4,9

* stan na koniec 2010 r.

** spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW
Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rośnie zainteresowanie TFI rynkiem New Connect