Rosyjskie bazy na Cyprze okazały się plotką

Marek Drus, russiainsider.com
opublikowano: 10-02-2015, 09:16

Niedawno pojawiły się doniesienia, jakoby Cypr zaoferował Rosji bazy na swoim terytorium. Okazało się, że to zwykłe plotki.

- Nigdy nie było takiej propozycji i nie ma mowy o rosyjskich bazach lotniczych i morskich na cypryjskiej ziemi. Rosja także nie zwracała się w sprawie baz – powiedział szef cypryjskiej dyplomacji Ioannis Kasoulides.

Plotka pojawiła się po wypowiedzi prezydenta Cypru,  Nicosa Anastasiadesa, który mówił jednak jedynie o odnowieniu współpracy wojskowej Cypru z Rosją.

- Prezydent Nicos Anastasiades w ostatnim wywiadzie odnosił się jedynie do odnowienia porozumienia z Rosją o współpracy wojskowej, co oznacza kwestie serwisowania sprzętu wojskowego sprzedanego Cyprowi lata tamu, a także sprzedaży części zamiennych zgodnie z istniejącymi kontraktami – wyjaśnił Kasoulides.

Wytłumaczył, że deklaracja prezydenta w sprawie udostępnienia infrastruktury oznaczała jedynie pomoc o charakterze niewojskowym, związaną z kwestiami humanitarnymi, na przykład w sytuacji konieczności ewakuacji obywateli Rosji z Bliskiego Wschodu. Podobne porozumienia mają z Cyprem zawarte inne kraje, m.in. Francja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Drus, russiainsider.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu