Royal Dutch Shell zainwestuje w czystą energię

aktualizacja: 10-07-2017, 13:33

Koncern Royal Dutch Shell planuje znaczące inwestycje w czyste źródła energii. Dział Nowych Energii spółki ma być rocznie wspierany środkami rzędu przynajmniej 1 mld USD do 2020 r., donosi Bloomberg.

Związane jest to m.in. z przyspieszeniem procesu wchodzenia na rynek pojazdów elektrycznych i systematycznego przechodzenia coraz większej liczby obszarów gospodarki na energię odnawialną.

Zobacz więcej

Royal Dutch Shell (RDS) fot. Bloomberg

W wielu częściach świata dostrzegamy rosnącą akceptację ze strony konsumentów i zainteresowanie pojazdami napędzanymi energią elektryczną. Z kolei obserwujemy również stopniowy, choć szybki postępujący spadek kosztów energii wiatrowej i słonecznej – powiedział Ben Van Beurden, dyrektor generalny holendersko-brytyjskiego koncernu paliwowego.

Dodał, że wszystko to są dobre wieści dla świata, i te procesy będą przyspieszać, przy jednoczesnym zapewnieniu nowych możliwości dla producentów paliw kopalnych.

Shell widzi szczególne okazje w przypadku wodorowych ogniw paliwowych, skroplonego gazu ziemnego i biopaliw nowej generacji dla transportu lotniczego, morskiego ciężkiego transportu, obszarów w których baterie/akumulatory nie znajdują na razie zastosowania ze względu na ograniczenia technologiczne.

Tak jest m.in. też w przypadku energii wiatrowej czy słonecznej, w przypadku których przestoje wynikające choćby z warunków pogodowych oznaczają, że elektrownie opalane gazem ziemnym będą jeszcze długo odgrywać znaczącą rolę – wyjaśnia Van Beurden

W jego opinii są obszary świata, gdzie zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie, tak jak choćby w Azji i Afryce Subsaharyjskiej, co stanowi ogromną szansę

Są to obszary, które w ogóle nie są zablokowane w systemie opartym na węglu. Istnieje możliwość, aby w ich przypadku przejść bardziej zdecydowanie i bezpośrednio na mniej energochłonne ścieżki rozwoju – podsumowuje szef RDS.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Royal Dutch Shell zainwestuje w czystą energię