Rozporządzenie: zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy kasach rejestrujących

  • PAP
opublikowano: 08-03-2021, 18:45

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, które opublikowano w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

W rozporządzeniu - jak czytamy - "dostosowano dotychczas używaną klasyfikację wyrobów i usług (PKWiU) do nowej unijnej Nomenklatury scalonej (CN) w zakresie towarów oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU (2015) w zakresie usług oraz niektórych towarów".

Wskazano, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2021 r.

Zaznaczono, że wejście w życie rozporządzenia bez zachowania 14- dniowego vacatio legis nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego, ponieważ spełnione zostały przesłanki, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, gdyż za skróceniem okresu vacatio legis przemawia ważny interes publiczny.

Podkreślono, wprowadzane rozwiązanie jest korzystne dla podatników i przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane