Rynek długu firm czeka na oferty

Krzysztof Grudzień, dyrektor ds. instrumentów dłużnych w Quercus TFI
opublikowano: 18-09-2019, 22:00

Po pierwszym półroczu, którego szczególnie końcówka okazała się dobra dla rynku obligacji korporacyjnych dzięki wysypowi emisji przedstawicieli branż „zweryfikowanych” (takich jak energetyka, wydobycie, handel detaliczny, deweloperzy oraz spółki wierzytelnościowe), mieliśmy do czynienia z ewidentnym wakacyjnym marazmem.

W sierpniu jedynie lider branży wierzytelnościowej Kruk uplasował emisję o niezbyt dużej wartości (25 mln zł). We wrześniu nieśmiało zaczynają się pojawiać kolejne większe oferty na rynku pierwotnym. Ciekawą emisją zapewne będzie zapowiadana przez LPP oferta 5-letnich obligacji o wartości 300 mln zł. Spółka dawno nie była widziana w roli emitenta obligacji, a ekspozycja inwestorów na branżę jest z pewnością niezbyt duża, zbudowana głównie przez instrumenty takich podmiotów, jak CCC oraz Dino Polska. Pozostaje pytanie, jak rynek wyceni instrument o dosyć długim terminie zapadalności.

Z branży deweloperskiej (która tradycyjnie jest jedną z najbardziej aktywnych na tym rynku) zapowiada się emisja spółki Atal o wartości do 100 mln zł. W tym przypadku inwestorzy będą mogli kupić krótsze instrumenty, bo o 2-letnim terminie do wykupu. Natomiast polskie banki, które do tej pory były aktywnymi graczami, nie zapowiadają na razie nowych emisji. Prawdopodobnie jest to związane z gorszym sentymentem do branży wraz z ryzykiem, jakim pozostaje nieuregulowana kwestia kredytów frankowych i wyrokiem TSUE w tej sprawie. Jedynie Alior Bank ustanowił program emisji o wartości 5 mld zł, który ma umożliwić plasowanie instrumentów w niedalekiej przyszłości.

Patrząc na strukturę aktywów funduszy inwestycyjnych i konsekwentnie zainteresowanie funduszami dłużnymi, można zakładać, że rynek byłby skłonny uczestniczyć w większej liczbie ofert na rynku pierwotnym. Wyłączone będą z tego OFE ze względu na planowane zmiany w systemie. W naszej ocenie w tej sytuacji zyskają emitenci o niższym ryzyku kredytowym i dobrej opinii wśród inwestorów. Z kolei emitenci, którzy mieli w ostatnich miesiącach utrudniony dostęp do rynku, zaczęli w wielu przypadkach istotnie ograniczać swoje zadłużenie, obniżając ryzyko kredytowe. Jest to z pewnością pozytywny efekt dla wszystkich uczestników rynku, który wyraźnie się porządkuje.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grudzień, dyrektor ds. instrumentów dłużnych w Quercus TFI

Polecane