Rynki akcji Azji najwyżej od 8 miesięcy, umacnia się funt

opublikowano: 13-12-2019, 06:41

Doniesienia o osiągnięciu przez USA i Chiny porozumienia w sprawie częściowej umowy handlowej wywołały euforię na azjatyckich rynkach, donosi Reuters.

Dodatkowym pozytywnym impulsem dla rynków jest zdecydowane zwycięstwo Konserwatystów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, które pozwoli na realizację odkładanego od miesięcy brexitu. 

Vario Press/Forum

Nikkei, główny indeks giełdy w Tokio rósł o 2,4 proc. i znalazł się najwyżej od 14 miesięcy. Indeks chińskich blue chipów CSI300 rósł o 1,4 proc. Indeks MSCI rynków akcji Azji-Pacyfiku (bez Japonii) rósł o 1,5 proc. i osiągnął największą wartość od kwietnia.

- Globalni inwestorzy dostali dwa najlepsze świąteczne prezenty z listy i powinni być usatysfakcjonowani przynajmniej przez pewien czas – powiedział Sean Callow, analityk Westpac. – Globalne indeksy rynków akcji, jak MSCI World, powinny bić rekordy, a kurs funta powinien pójść powyżej 1,36 USD – dodał.

Brytyjski funt osiągnął największą wartość od połowy 2018 roku po doniesieniach o wygranej preferowanych przez rynki Konserwatystów. Obecnie umacnia się o 2,4 proc. do 1,3474 USD.

Z doniesień Reutersa wynika, że USA w ramach częściowej umowy handlowej zgodziły się zredukować niektóre cła na chińskie dobra i opóźnić wprowadzenie nowych. Chiny ze swojej strony miały zgodzić się kupić amerykańskie produkty rolne za łącznie 50 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane