Ryzyko pod kontrolą

  • Materiał partnera
opublikowano: 06-11-2020, 14:35
aktualizacja: 10-11-2020, 09:05

60 proc. – o tyle wzrosła w drugim kwartale bieżącego roku wartość średniego okupu związanego z atakami za pomocą szkodliwego oprogramowania. Mimo ostrzeżeń organów ścigania firmy ulegają szantażowi i płacą coraz więcej. Chcą uniknąć przestoju i obawiają się udostępnienia swoich danych konkurencji. Jak zatem nie dać się hakerom i nie trafić na listę płatników grup przestępczych?

Łukasz Wójcik, Head of Cyber Security, CISO, React Risk Advisory
Łukasz Wójcik, Head of Cyber Security, CISO, React Risk Advisory

Scenariusze cyberataków są coraz bardziej wyrafinowane. Złośliwe oprogramowanie blokujące dostęp do danych dewastuje zasoby informatyczne firm, nie omijając w tym roku nikogo – od wielkich koncernów aż po małe rodzinne firmy. Nie ma tygodnia, aby nie pojawiały się informacje o kolejnych, coraz bardziej spektakularnych atakach na przedsiębiorstwa. Nowością, która dotychczas nie była praktykowana przez hakerów, jest groźba ujawnienia danych ofiar cyberataku, co skutkuje naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych. Ryzyko zniszczenia i upublicznienia danych dotyczy również prywatnych danych ze smartfonów pracowników czy członków zarządu – zdjęć, notatek, zapisu rozmów z komunikatorów.

Nową furtkę dla przestępców otworzyła praca zdalna. Masowy exodus pracowników biurowych i praca w domowych pieleszach, często bez odpowiedniego przeszkolenia i zabezpieczeń, sprawiły, że tylko w pierwszym półroczu 2020 r. liczba ataków z udziałem ransomware wzrosła o 715 proc. Do jego infekcji cyberprzestępcy nadal z powodzeniem stosują socjotechnikę. Ofiara jest zachęcana do kliknięcia w link lub pobrania załącznika, który zawiera złośliwe oprogramowanie albo wymusza jego instalację. Cyberprzestępcy zaczęli też atakować niezabezpieczone sieci domowe i pracowników zdalnych, którym często brakowało podstawowych rozwiązań bezpieczeństwa. Jednym z bardziej spektakularnych przykładów może być atak hakerski na pracującą w modelu home office księgową. Haker zmienił numery kont do przelewu na fakturze, co zakończyło się transferem kilkuset tysięcy euro do rajów podatkowych.

Grupy przestępcze nie tylko coraz lepiej rozumieją niuanse techniczne, mają także dostęp do zaawansowanych narzędzi. To sprawia, że ochrona rozproszonych zasobów przedsiębiorstwa stała się trudniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Ze względu na postęp, jaki dokonał się w zakresie metod i technik ataków, obecnie trzeba nie tylko reagować na podejrzane sytuacje, ale także nie dopuścić do zaatakowania wykorzystywanych w domu urządzeń za pomocą ransomware’u czy phishingu.

Eksperci React Risk Advisory od lat monitorują i zarządzają przeciwdziałaniem zjawiskom związanym z sytuacjami kryzysowymi, w tym z cyberatakami. Dzięki naszym biurom w Szwecji, Polsce, na Łotwie i Ukrainie, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich skutecznie działamy na rzecz naszych klientów, w trudnych obszarach wywiadu gospodarczego, zarządzania kryzysowego czy przeciwdziałania przestępczości, w tym także cyberprzestępczości. Zespół React Risk Advisory opracował narzędzie w postaci w pełni zarządzanych usług cyberbezpieczeństwa, które pozwalają skutecznie wyprzedzić ataki hakerów. Usługa CyberPrevent Solutions pozwala zabezpieczyć zasoby cyfrowe firmy, komputery, serwery, bazy danych, sieć, smartfony, tablety itp. Zapewnia szyfrowanie, backup i ciągłość działania. Chroni przed wyciekiem i kradzieżą danych. Pozwala odseparować dane służbowe od prywatnych bez konieczności inwestowania w urządzenia czy oprogramowanie i zatrudniania kosztownego sztabu ekspertów. Odpowiednie zabezpieczenie zasobów cyfrowych jest jedną z przewag konkurencyjnych przedsiębiorstwa, dlatego ważne, by wybrać optymalne rozwiązania dostosowane do jego potrzeb i możliwości.

Więcej informacji na www.cyberprevent.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane