Rząd idzie na rękę funduszom

Jarosław Królak
opublikowano: 06-01-2020, 22:00

CIT nie objął dywidend dla polskich funduszy inwestycyjnych od 1 stycznia — ma wejść za pół roku.

Potwierdziły się niedawne doniesienia „PB” — w końcówce roku Leszek Skiba, wiceminister finansów, podpisał rozporządzenie, które o sześć miesięcy (do 1 lipca 2020 r.) odwleka obciążenie 19-procentowym podatkiem dochodowym dywidend wypłacanych na rzecz polskich funduszy inwestycyjnych. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 30 grudnia 2019 r. i weszło w życie 1 stycznia 2020 r.

Ministerstwo Finansów (MF) argumentuje, że opóźniło opodatkowanie funduszy o kolejne pół roku (po raz trzeci — pierwotnie miało nastąpić 1 stycznia 2019 r.), by dać im więcej czasu na przygotowanie się do nowych zasad.

Dla branży to połowiczny sukces. Firmy liczyły, że skłonią resort do wycofania się z pomysłu. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami zaproponowała MF wspólne prace nad kompleksowym uregulowaniem tej kwestii. Na łamach „PB” przedstawiciele branży argumentowali, że koncepcja opodatkowania dywidend dla funduszy jest niezrozumiała, bo przepisy umożliwiają im... odzyskanie zapłaconego CIT. Najpierw więc fiskus pobierałby podatek, później go oddawał. MF dotychczas nie wyjaśniło, jaki sens ma ta skomplikowana operacja, która — zdaniem funduszy — wywoła zamieszanie na rynku, wzbudzając obawy inwestorów. Ustawa stanowi, że 19-procentowy CIT ma objąć nadwyżkę ponad 2 mln zł łącznej wartości dywidend wypłaconych w ciągu roku funduszowi przez polskie spółki kapitałowe.

348 mln zł O tyle mniej, według szacunków MF, ma wpłynąć do budżetu państwa w 2020 r. z powodu opoźnienia opodatkowania dywidend dla funduszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu