Rząd kończy prace

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 29-07-2005, 00:00

Rząd chce przyjąć strategię dla mediów elektronicznych we wrześniu — tuż przed wyborami. Co z tego wyniknie?

Prace międzyresortowej komisji pracującej nad strategią państwa w dziedzinie mediów elektronicznych zbliżają się do końca. W sierpniu mają odbyć się konsultacje społeczne w sprawie tego dokumentu.

— Rząd powinien przyjąć strategię we wrześniu — powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Agnieszka Odorowicz, wiceminister kultury i szef zespołu międzyresortowego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) opracowała ten dokument, by uniknąć problemów i kontrowersji towarzyszących pracom nad poprzednią ustawą medialną, które zakończyły się aferą Rywina. Strategia ma być podstawą do tworzenia ustawy o radiofonii i telewizji, ale samym projektem ustawy zajmie się pewnie już przyszły rząd. Jednak co z tego, skoro przyszły gabinet może wyrzucić ten dokument do kosza?

— Nie mogę zabronić rządowi, by przyjmował taką strategię. Co prawda, są w niej dane, do których przyszły rząd się odniesie, ale bardzo wiele założeń jest dla Platformy nie do przyjęcia, choćby zapisy o wzmocnieniu roli KRRiT — mówi Iwona Śledzińska-Katarasińska, poseł Platformy Obywatelskiej.

Branża również z niepokojem patrzy na pomysł, by tego typu dokument powstawał w gorącym okresie przedwyborczym. Najbardziej kontrowersyjny zapis strategii dotyczy zakazu koncentracji w mediach. Mówi on, że nadawca, który ma 30-proc. udział w rynku nadawczym na danym terenie, nie będzie mógł ubiegać się o koncesję radiową lub telewizyjną. Krajowa rada chce też wzmocnić nadzór nad rynkiem medialnym, zamieszczając w ustawie szczegółowe zapisy pozwalające jej na kontrolę programu i struktury własnościowej firm medialnych poprzez koncesje. Była za to wielokrotnie krytykowana, m.in. przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu