Rząd liberalizuje recykling baterii

opublikowano: 19-02-2014, 00:00

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy, która otworzy rynek utylizacji akumulatorów dla nowych firm.

Baterpol, Orzeł Biały oraz ZAP Sznajder to obecnie główni gracze na rynku recyklingu zużytych baterii i akumulatorów. Rząd szykuje zmiany, dzięki którym w utylizacyjny biznes będą mogły zaangażować się nowe podmioty.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy liberalizujący przepisy. Obecnie proces utylizacji jest zintegrowany w obrębie jednego zakładu.

Po zmianach wystarczy, by podmiot przetwarzający zużyte baterie czy akumulatory zapewnił przekazanie zawartych w nich niebezpiecznych substancji do wyspecjalizowanych zakładów, zajmujących się recyklingiem ołowiu, tworzyw sztucznych itp. Resort środowiska tłumaczy, że dzięki zmianie prawa reguły funkcjonowania polskiego rynku zostaną dostosowane do unijnych. Branżowi eksperci mają jednak sporo wątpliwości.

— Zmiana przepisów rozszczelni rynek, pozwalając działać na nim firmom, które nie są przygotowane do profesjonalnej rozbiórki akumulatorów i związanej z tym utylizacji niebezpiecznych substancji — twierdzi Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Branżowi przedsiębiorcy i eksperci od miesięcy przestrzegają przed garażowym recyklingiem akumulatorów, który może mieć negatywny wpływ na środowisko oraz przyczynić się do wzmocnienia szarej strefy. Kilka miesięcy temu udało im się przekonać resort środowiska. Urzędnicy postanowili zaostrzyć przepisy i nakłonić przedsiębiorców do inwestycji związanych z pełną integracją recyklingu w jednym zakładzie.

Tuż przed rządowym posiedzeniem wrócili jednak do pierwotnej koncepcji, nie wyjaśniając, czemu co kilka miesięcy zmieniają zdanie. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że liberalizacja przepisów nie przyczyni się do degradacji środowiska.

Resort planuje wydanie rozporządzeń, które określą precyzyjnie zasady działania na rynku utylizacji zużytych baterii, eliminując ryzyko, że rozkwitnie garażowy recykling.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu