Rząd likwiduje kolejne bariery w wykorzystywaniu funduszy UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2006, 20:14

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych, ułatwienia w składaniu wniosków, rozwiązanie problemu różnickursowych i usunięcie barier formalno-administracyjnych, to najbliższe zadania rządu, dzięki którym Polska wykorzysta więcej pieniędzy z Unii Europejskiej - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych, ułatwienia w składaniu wniosków, rozwiązanie problemu różnickursowych i usunięcie barier formalno-administracyjnych, to najbliższe zadania rządu, dzięki którym Polska wykorzysta więcej pieniędzy z Unii Europejskiej - podało Centrum Informacyjne Rządu.

    Rada Ministrów zapoznała się we wtorek z informacją na temat prac, podejmowanych do końca miesiąca, które mają uprościć i udrożnić system finansowania programów i projektów z zakresu Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006, przedłożoną przez ministra rozwoju regionalnego.

    Komunikat CIR informuje, że obecnie prace te koncentrują się  na "niezbędnych korektach i uproszczeniach systemu prawnego i organizacyjnego", które mają zlikwidować bariery utrudniające szybkie i sprawne wykorzystanie pieniędzy unijnych i to nie tylko w latach 2004-2006, ale również w latach 2007-2013.

    Rząd planuje przede wszystkim wprowadzenie zmian do ustawy o finansach publicznych; udoskonalenie procesu wnioskowania o płatności z Komisji Europejskiej i rozwiązanie problemu różnic kursowych.

    Ponadto mają być również usunięte bariery formalno-administracyjne. Komunikat CIR wyjaśnia, że chodzi m.in. o: skrócenie okresu rozpatrywania dokumentacji związanej z realizacją projektów - w tym ograniczenie liczby dokumentów niezbędnych do ich realizacji - zapewnienie płynności finansowej czy odpowiednią współpracę pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w wykorzystanie środków unijnych.

    CIR przypomniał również, że w celu zwiększenia możliwości wykorzystywania unijnych środków, w grudniu zeszłego roku rząd  przyjął specjalny program naprawczy. "Pierwsze efekty realizacji tego programu wskazują, że przyjęty kierunek działań, polegający na maksymalnym uproszczeniu istniejących dotąd procedur i skróceniu czasu ich trwania, przynosi oczekiwane rezultaty" - napisano w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane