Rząd pomoże polskim firmom w dostępie do złóż ropy

opublikowano: 06-02-2007, 18:11

Rząd będzie wspierał działania polskich firm, zmierzające do pozyskania własnych złóż ropy naftowej.

Rząd będzie wspierał działania polskich firm, zmierzające do pozyskania własnych złóż ropy naftowej - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister gospodarki Piotr Woźniak.

"Deklarujemy pełne poparcie dla działań zmierzających do pozyskania złóż przez polskie firmy" - powiedział Woźniak.

Woźniak dodał, że nowa strategia dla przemysłu naftowego nie przewiduje możliwości konsolidacji Grupy Lotos z PKN Orlen.

"Uznajemy, że zagrożenie związane z możliwością wrogiego przejęcia jest na tyle wysokie, że nie będziemy takich ryzyk kumulować" - powiedział minister.

W komunikacie po posiedzeniu rządu napisano, że nie wyklucza się zwiększenia udziału Skarbu Państwa w kluczowych dla przemysłu naftowego spółkach, jednak na konferencji prasowej minister Woźniak wyjaśnił, że Skarb Państwa nie zwiększy udziału w spółkach paliwowych.

"Nie ma planów zwiększenia udziału skarbu państwa w spółkach sektora" - powiedział. "Nie ma planów renacjonalizacji co do jakiejkolwiek spółki" - dodał.

W rządowym dokumencie napisano, że Skarb Państwa będzie natomiast chciał utrzymać obecny udział w kapitale PKN Orlen i ma pozostać co najmniej większościowym akcjonariuszem Grupy Lotos.

Szef resortu podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi dotyczące likwidacji Nafty Polskiej, która przed likwidacją przekaże akcje kontrolowanych przez siebie spółek Skarbowi Państwa. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane