Rząd obniży VAT i akcyzę na paliwo oraz energię

opublikowano: 25-11-2021, 09:35
aktualizacja: 25-11-2021, 10:37

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawili w trakcie czwartkowej konferencji prasowej założenia tarczy antyinflacyjnej. Rząd planuje czasową obniżkę akcyzy i VAT-u na paliwa oraz energię elektryczną.

Obniżka cen paliw - niższa akcyza i zerowy VAT

Premier zapowiedział, że od 20 grudnia akcyza na paliwo zostanie obniżona do minimalnego dopuszczonego w UE poziomu na pięć miesięcy. Podatek VAT od sprzedaży detalicznej paliw spadnie w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. z 23 proc. do 0 proc. Czasowo zniesiona ma zostać również opłata emisyjna.

"Te wszystkie działania razem, po stronie państwa - bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe - doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach - mam nadzieję, że o ok. 20 lub nawet do 28-30 groszy na litrze" - mówił na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Obniżka podatku VAT na gaz i energię

VAT na gaz ma zostać obniżony w okresie od stycznia do marca 2022 roku z 23 do 8 proc., a na energię elektryczną z 23 do 5 proc. Energia elektryczna dla gospodarstw domowych będzie objęta zerową akcyzą.

“Zysk wynikający ze spadku ceny gazu wyniesie od kilkudziesięciu złotych do nawet 100 złotych miesięcznie, średnio ok. 140 zł na kwartał” - prognozuje premier.

Dodatek osłonowy

Premier zapowiedział również dodatek osłonowy w wysokości od 400 do 1150 zł dla osób o najniższych dochodach. Rząd szacuje, że skorzysta z niego ok. 5 mln gospodarstw domowych. Świadczenie ma być wypłacane w dwóch ratach w 2022 roku.

"Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE" - stwierdził Morawiecki.

Oszczędności w administracji

Ostatnim elementem zapowiedzianym przez szefa rządu w ramach tarczy antyinflacyjnej są oszczędności w administracji publicznej. Z informacji przedstawionych na konferencji wynika, że w 2022 roku zamrożona zostanie możliwość tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów. Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Te działania mają przynieść ok. 3-5 mld zł.

Koszt wszystkich wprowadzanych rozwiązań oszacowano na ok. 10 mld zł.

“Wygląda to na obniżenie szczytu CPI na początku 2022 roku z jednoczesnym jego wydłużeniem” - komentują na Twitterze analitycy mBanku. “Obniżyłoby to według naszych wstępnych szacunków średnioroczną inflację z 6,6 do 6,4 proc.” - dodają ich koledzy z Pekao.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane