Rzymski łuk triumfalny uratują bakterie

DI, PAP
opublikowano: 15-01-2021, 14:08

Metoda sprawdzona w przypadku malowideł zostanie wykorzystana w konserwacji Łuku Septymiusza.

Zielaskowski, L. / Forum

Słynny rzymski Łuk Septymiusza Sewera, stojący na Forum Romanum, musi być poddany konserwacji. Zabytek, zbudowany na początku III wieku, nie był restaurowany od 40 lat. W pracach konserwacyjnych będzie wykorzystana eksperymentalna technika z użyciem bakterii, opracowana przez konserwatora zabytków Alessandro Lugariego. Na powierzchnię zabytku eksperci nałożą warstwę żelu, który pozostanie tam jakiś czas, aby zaczął działać. Wcześniej metoda okazała się skuteczna w przypadku malowideł. Jeśli także tym razem spełni oczekiwania, zostanie użyta także podczas konserwacji innych zabytków na obszarze archeologicznym Koloseum i Forum Romanum. Prace na łuku, mającym 25 m szerokości i 23 m wysokości, potrwają 7 miesięcy.

Budowla, wzniesiona w 203 r. z marmuru ku czci Septymiusza Sewera i jego synów Karakalli i Gety, upamiętnia zwycięstwa tego cesarza nad Partami. Jest bogato zdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi mitologiczne bóstwa i personifikacje pór roku, a także sceny z wypraw wojennych. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane